Microsoft'un Yenilikçi Copilot+ PC Girişimiyle Mobil Bilgisayar Deneyimi

Microsoft'un Yeni Copilot+ PC Girişimi ARM Tabanlı Windows
T eknoloji dünyasında çığır açacak bir gelişmeyle karşı karşıyayız Windows bilgisayarlarının mobil cihazlarla aynı ARM tabanlı işlemcilerde çalıştırılabilmesi. Bu sayede, akıllı telefon ve tabletlerin güç verimliliği ve ince tasarımı, dizüstü bilgisayarlara da getirilebilecek. Microsoft'un bilgisayar stratejisini yakından takip edenler, bu senaryonun tanıdık geldiğini fark edeceklerdir. 2012'deki orijinal Surface'ten (ARM cihazlar için Windows RT çalıştıran) son dönemdeki Surface Pro 9 5G'ye kadar, Microsoft bu hayalinden vazgeçmeksizin adımlar atmış ancak her seferinde başarısız olmuştur. Ancak şimdi Copilot+ PC girişimi ile, Windows için Arm sistemlerinde önemli yükseltmeler ve yapay zeka içeren güncellemelerle Microsoft, mobil hesaplama hayallerinin cevabını nihayet bulmuş olabilir.

Microsoft'un taşınabilir bilgisayar hedefleri yalnızca Surface serisiyle başlamadı Bu hedeflere Windows CE ve Windows Mobile tabanlı Pocket PC'lerden geriye doğru gidebiliriz. Ardından netbook'ların kısa ömrü geldi genellikle web taraması için tasarlanmış küçük, ucuz ve güçsüz dizüstü bilgisayarlar. Netbook'ları ben de sevdim ancak iPhone, Android ve tabletlerin yükselişiyle rekabet edemediler.


Zamanlama, Microsoft'un en güçlü yönü olmadı hiçbir zaman. Apple kendi ürettiği donanım ve yazılıma dayalı platformları yeniden konumlandırarak Arm tabanlı M serisi işlemcilere geçiş gibi devasa bir başarıya imza atarken, Microsoft birçok ortağına bağlı kalmak zorunda kaldı. Copilot+ programının hayata geçirilmesi, Qualcomm'un yeni Snapdragon X Elite işlemcileri ve geliştiricilerin yapay zeka çalışmalarından yararlanacak uygulamalar geliştirmeye hazır olmaları sayesinde mümkün oldu.

Microsoft'un Windows ve Surface başkanı Pavan Davuluri'nin bu ay medya ile yaptığı toplantıda, "Bu Windows güncellemesini AI odaklı ve özellikle bu cihazlarda AI çıkarsamasına odaklanarak tasarladık ve Arm 64 talimat setinin tam potansiyelini kullanmaya dikkat ettik" dedi. "Bu güncellenmiş Windows'ta, bu çalıştırma için yeni bir derleyici inşa ettik. Bu derleyicinin üzerine inşa edilmiş yeni bir işletim sistemi çekirdeği ve bu yüklerden yararlanmak için inşa edilmiş yeni bir Windows iş zamanlayıcısı var." Davuluri ayrıca Windows'a nöral motorları, CPU'ları ve GPU'ları entegre eden yeni bir sürücü hesaplama modeli olduğunu belirtti.

Microsoft, Windows'a Spotify ve diğer geliştiricilerin 400'den fazla uygulamasını da içerecek şekilde daha fazla yerel Arm uygulamasının geleceğini söylüyor. Ancak ana yükseltme, önceki çözümünden %20 daha hızlı olduğu belirtilen ve M serisi Mac'ler için Apple'ın Rosetta 2 emülatöründen daha hızlı olduğu iddia edilen yeni bir emülatör. Davuluri, "Prism'in çalıştığı uygulama miktarına" atıfta bulunarak, "Emülatörün genişliği ve ulaşımında kazanımlar elde ettik." dedi. "Yeni prism emülatörü, sadece Qualcomm'un Snapdragon X Elite'lerdeki saf performans ve iyileştirmedeki gelişimle birleştiğinde, mükemmel yerel uygulamalara sahip olmanın yanı sıra uygulama kataloğunun genişliğinin de bugün Windows'un geri kalanıyla kıyaslanacak performansa sahip olduğumuz bir noktaya geldik."Şu an için Copilot+ PC'lerin performansını test etme şansım olmasa da, Apple'ın M3 işlemcisiyle benzer düzeyde bir performans ve pil ömrüne işaret eden bazı ikna edici demo videoları gördüm. Umarım şirket, artık kokmayacak bir Windows on Arm deneyimi sunabilir. Surface Pro 9 5G'yi inceledikten sonra, yavaş olduğunu ve birçok uygulama ile uyumsuz olduğunu fark etmiştim ve bu nedenle adil bir Arm tabanlı Windows PC fikrinden vazgeçmiştim. Ancak yenilenmiş Surface cihazlarının yanı sıra Dell, ASUS ve HP gibi ortakların da Copilot+ programına katılmasıyla belki de Microsoft sonunda düzgün bir mobil PC platformu oluşturmuş olabilir.

Bu heyecan verici gelişme, mobil bilgiyar deneyiminin sınırlarını zorlayarak, Windows'un ARM tabanlı cihazlarda nasıl daha iyi çalışabileceğini ve daha fazla işlevsellik sunabileceğini gösteriyor. Microsoft'un bu adımları, gelecekte bilgisayar teknolojileri için yeni bir dönemi başlatabilir. Bu gelişmeler, hem tüketici hem de profesyonel kullanıcılar için heyecan verici bir değişim ve gelişim vadederken, bu alandaki rekabeti de kızıştıracak gibi görünüyor.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, Microsoft'un Copilot+ PC girişimiyle mobil bilgisayar deneyiminin geleceğe nasıl yön verebileceğini hep birlikte göreceğiz. Bu yeniliklerin, teknoloji dünyasına sağlayacağı katkıları merakla bekliyoruz.

Microsoft'un Copilot AI ve Surface etkinliğinden tüm gelişmeleri yakından takip edin!