Recall Microsoft'un Yeni Windows Özelliği Detaylı Bir İnceleme

Microsoft'un Recall Özelliği Gizlilik ve Güvenlik Değişiklikleri
M icrosoft, yaklaşan bir Windows özelliği olan Recall hakkındaki gizlilik endişelerini hafifletmeye çalıştı. Bu özellik, kullanıcıların daha önce yaptıkları veya inceledikleri her şeyi tekrar bulmalarına yardımcı olacağı söyleniyor. Ancak bu, bilgisayarınızı bir şekilde kullanımınızı izlemeyi gerektiriyor, bu da veri depolama ve erişimi konusunda gizlilik endişelerine yol açmış durumda. Microsoft, bu endişeleri gidermek için Recall'ı bu ay ilerleyen tarihlerde piyasaya sürmeden önce değişiklikler yapacak.

Recall, isteğe bağlı olacak, yani özellik sizin açık izniniz olmadan anlık görüntüler (örneğin ekran görüntüleri) almayacak veya faaliyetlerinizi loglamayacak. Recall'ı etkinleştirmek isteyip istemediğiniz size bir Copilot+ PC kurarken sorulacak, bu olumlu bir adım.


Buna ek olarak, Recall'ı kullanmak isteyenlerin yüz tanıma veya parmak izi taraması gibi bir Windows Hello kimlik doğrulama yöntemi kullanmaları gerekecek. Recall, kullanıcının faaliyet zaman çizgisini gözden geçirmesine veya aramasına izin vermeden önce kimlik doğrulaması gerektirecek. Ancak bu önlem Recall'ı tamamen güvenli yapmayabilir sadece birinin PIN'inizi bilmesi durumunda bile erişimi mümkün olabilir.

Bunun ötesinde Microsoft, Recall anlık görüntülerine daha fazla koruma ekliyor. Windows Hello Enhanced Sign in Security ile korunan "tam zamanında" şifre çözme kullanılacak. Anlık görüntüler, yalnızca kullanıcı kimlik doğrulamasından sonra şifrelenip erişilebilir olacak. Araştırma dizini veritabanı da şifreli olacak.Microsoft, anlık görüntülerin cihazda (bir kullanıcı hesabına kilitlenmiş) kalacağını ve yapay zeka modellerinin eğitiminde kullanılmayacaklarını belirtiyor. Recall'ın belirli uygulamalardan anlık görüntü almasını engelleyebilir, ayrıca anlık görüntüleri durdurabilir veya silebilirsiniz. Recall'ı çalıştıran yapay zeka işlemi de cihaz üzerinde gerçekleşecek.

Recall, kullanıcıların Copilot+ PC'lerinde yaptıkları bir şeyi hatırladıkları temelde bulmalarına yardım etmek için tasarlandı. Bu nedenle, birkaç hafta önce baktıkları bir gömleği hatırlar ve şimdi satın almak isteyebileceklerini düşünürlerse, ürünü tarif edebilirler. Recall, web tarayıcı geçmişinizi göz atarak bulmaktan daha iyi bir iş yapabilir. Recall, sohbetlerden, üretkenlik uygulamalarından, e postalardan ve benzerlerinden detayları gün yüzüne çıkarabilecek. Microsoft, etkili bir şekilde bir PC için fotoğrafik hafıza olarak tanımladı. Recall'ın bir önizlemesi, 18 Haziran'da sevkiyata başlayacak olan Copilot+ PC'lerde mevcut olacak.

Bu güncellemelerle birlikte Microsoft, kullanıcıların gizliliklerini korurken Recall'ın faydalarından da yararlanmalarını sağlamayı hedefliyor.