Recall AI'nın Ertelemesi Kullanıcılar için Bekleme Zamanı

Microsoft'un Recall AI Planları Güvenlikte İleri Adımlar
M icrosoft'un Windows 11 Copilot+ PC'leri için planlanan Recall AI özelliği, ilk partinin 18 Haziran'da piyasaya sürülmesiyle birlikte sunulmayacak. Windows Blog'da yapılan bir güncellemeyle şirket, Recall'ün, önümüzdeki hafta Copilot+ PC'lerde genel olarak mevcut bir ön izleme deneyimi olmaktan çıkacağını ve yalnızca Windows Insider Programı'ndaki bir ön izleme olarak sunulacağını belirtti. Şirket, bu özellik için Insider topluluğundan geri bildirim aldıktan sonra Copilot+ PC'ler için özelliği yayınlamayı planlıyor.
Microsoft, Recall'in yayınını "deneyimin kalite ve güvenlik standartlarını karşılamak için düzenlemeler yaptığını" belirterek, ertelediğini açıkladı. Recall, Mayıs ayındaki bir etkinlikte duyurulduğundan beri şirket, bu özellikle ilgili eleştiriye maruz kaldı. Recall, kullanıcılara bilgisayarlarında herhangi bir şey bulmaları için bir yol sunuyor web sayfaları, görüntüler, belgeler, e postalar, sunumlar, sohbet konuları vb. Recall, kullanıcının faaliyetlerinin her birkaç saniyede bir ekran görüntüsünü alarak bunları "Recall zaman çizelgesinde" saklayarak çalışıyor.

Microsoft, Recall'in verileri yerel olarak işlediğini ve bilgilerin güvenli bir şekilde saklanacağını belirtmesine rağmen, eleştirmenlerin gizlilik endişelerini gidermeye yetmedi. Şirket, özellikle Recall'e daha fazla gizlilik ve güvenlik değişikliği duyurdu ve bu özelliği isteğe bağlı hale getirdi. Bir kullanıcı bir Copilot+ PC kurduğunda, Windows işletim sistemi, bu özelliği etkinleştirmek isteyip istemediklerini soracak. Kullanıcılar, şifreli Recall zaman çizelgesine erişmeden önce yüz tanıma veya parmak izi taraması gibi bir Windows Hello kimlik doğrulama yöntemiyle kimliklerini doğrulamaları gerekecek. Bununla birlikte, bu kesin bir yöntem değil, çünkü PIN'lerini bilen herhangi biri hala Recall ekran görüntülerini görebilecek.Bu değişikliklere rağmen, Microsoft Recall'in piyasaya sürülmesini ertelemeyi seçti. Belki şirket, geliştirme için potansiyel olduğunu fark etti ve özelliğin büyük bir gizlilik ve güvenlik kabusuna dönüşmemesi için kesin olduğunu anladı. Şu anda, Recall'ün Windows Insider Programı'ndaki kullanılabilirliği için kesin bir tarih yok. Bununla birlikte, gelecek haftalarda test edenlerin erişebileceği ve özellik yayınlandığında onunla ilgili yeni bir blog yayınlayacağını söyledi. Test edenlerin, özelliğe erişebilmek için bir Copilot+ PC'ye ihtiyaçları olacak, çünkü özellik sadece yapay zeka görevleri için nöral işlem birimleri (NPUs) olan gelişmiş CPU'larla çalışacak.

Bu gelişmeler doğrultusunda Recall AI'nın ertelemesi, Microsoft'un gizlilik ve güvenlik konusundaki hassasiyetini gösteriyor. Geri bildirimlerin dikkate alınarak özelliğin daha güvenli ve kullanıcı odaklı bir şekilde piyasaya sürülmesi bekleniyor.