Oyun Deneyiminde Devrim Xbox Cloud Gaming'de Klavye ve Fare Desteği

Microsoft Xbox Cloud Gaming Klavye ve Fare Desteği Sunuyor
M icrosoft, uzun süredir beklenen bir gelişmeyi sonunda gerçekleştirdi ve belirli Xbox Cloud Gaming oyunlarına klavye ve fare (KBM) desteği getiriyor. Şirketin bu adımını Mart 2022'de duymuştuk ve o zamanlar Haziran ayında bu seçeneğin kullanıma sunulabileceği belirtilmişti, ancak bu beklenen zaman diliminde gerçekleşmedi. Ancak şimdi, Microsoft artık Alpha Skip Ahead halkasındaki testlere klavye ve fare fonksiyonlarını, web tarayıcıları (Edge ve Chrome) ve Xbox PC uygulaması üzerinden denemelerine izin veriyor. Bu özellik yakında daha geniş kapsamda kullanılabilir olacak.

KBM desteğini denemek isterseniz, Game Pass Ultimate abonesi olmanız gerekecek (Xbox Cloud Gaming aracılığıyla ücretsiz oynayabileceğiniz Fortnite'ı denemek isterseniz bu koşul aranmıyor). Ayrıca PC Gaming Preview programına katılmanız gerekecek. Eğer web tarayıcısında KBM desteğini denemek istiyorsanız, bir adım daha var, tarayıcınızda Önizleme özelliklerini açmanız gerekecek. Bunun için, xbox.com/play adresinde profil resminize tıklayıp Ayarlar'ı seçerek "Önizleme özelliklerini" açmanız gerekiyor.

Desteklenen bazı oyunlar başlangıçta hala kontrolleri ekranınızda gösterebilir. Oyuna basmak için A tuşunu veya benzer bir tuşu kullanmanız istenebilir. Ancak, fareyi hareket ettirdiğinizde veya bir tuşa bastığınızda oyun hemen KBM kullanıcı arayüzüne geçecektir. Tarayıcılarda, KBM yalnızca tam ekranda oynarken ve fare girişinizi tanımasını için oyun akışına tıkladığınızda çalışacaktır. KBM kullanımını F9'a basarak veya tam ekran modundan çıkarak ESC tuşunu basılı tutarak sonlandırabilirsiniz.

KBM desteği kazanan ilk Xbox Cloud Gaming oyunları Fortnite (sadece tarayıcılarda), Ark Survival Evolved, Sea of Thieves, Grounded, Halo Infinite, Atomic Heart, Sniper Elite 5, Deep Rock Galactic, High on Life, Zombie Army 4 Dead War, Gears Tactics, Pentiment, Doom 64 ve Age of Empires 2. Şu an için Atomic Heart oyununda bilinen bir sorun olduğunu belirtmek gerekiyor. Microsoft, bu oyunu akış sırasında denetleyici ile KBM arasında geçiş yapmakta zorluk yaşanan bir durum olduğunu not düşüyor.

Özellikle KBM kurulumuyla birinci şahıs nişancı oyunları oynamak isteyen ancak mevcut oyunları doğrudan çalıştıracak kadar güçlü bir PC'si olmayanlar için bu güncelleme oldukça olumlu bir adım. Ayrıca erişilebilirlik açısından da iyi bir ilerleme. Xbox'un bulut oyun teknolojisi oldukça sağlam olsa da, Fortnite oyuncularının nanosaniyeler içinde karmaşık yapılar oluşturabildiği bir ortamla başa çıkabileceğini umuyoruz.

Bu güncelleme, Xbox oyun deneyimini daha esnek hale getirerek, kullanıcıların tercihlerine uygun bir seçenek sunuyor. Microsoft'un KBM desteğini kademeli olarak genişletmesiyle, oyuncuların oyun deneyimini daha kişiselleştirilmiş hale getirebilecekleri bir gelecek de müjdeliyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ