Windows 11 24H2 Güncellemesi Yeni Özellikler ve Beklenen Tarih

Microsoft Windows 11 24H2 Güncellemesi Yeni Özellikler
M icrosoft'un Windows 11 24H2 güncellemesi hala bu sonbahara kadar piyasaya sürülmeyecek olsa da, test eden kullanıcılar erken bir hemen final versiyonunu elde edebilirler. Microsoft, Windows Insiders için Windows 11 24H2 yapısı 26100.712'yi Yayın Önizleme test kanalına yayınladı, bu da güncellemenin neredeyse tamamlandığını ve şirketin genel erişilebilirlik öncesinde hata düzeltme moda geçtiğini gösteriyor.

Windows 11 döneminde genellikle daha küçük ancak daha sık özellik güncellemeleri konusunda ısrar etmiş olan Microsoft, yıllık sonbahar güncellemelerinin hala daha büyük bir olay olduğunu sürdürüyor. Bu güncellemeler, hala güvenlik güncellemeleri için uygun olup olmadığınızı belirleyen ve genellikle (ancak her zaman değil) normal özellik güncellemelerinden daha önemli alt yapı değişiklikleri ile birlikte gelir.

Örneğin, Windows 11 24H2, Arm tabanlı PC'leri daha iyi desteklemek için yapılan güncellenmiş bir derleyici, çekirdek ve zamanlayıcı içerir. Mevcut Windows On Arm sistemleri, x86 uygulamalarını kullanırken %10 veya 20 oranında performans artışı görmesi bekleniyor, Microsoft'un şimdi Prism olarak adlandırdığı çeviri katmanında yapılan iyileştirmeler sayesinde.

Daha fazla kullanıcı tarafından görülebilen değişiklikler de mevcut. 24H2, Windows için Sudo, Dosya Gezgini'nden TAR ve 7 zip arşivleri oluşturma yeteneği, Wi Fi 7 desteği, yeni bir "enerji tasarrufu" modu ve Bluetooth Low Energy Audio için daha iyi destek içerir. Ayrıca, kullanıcılara Copilot AI sohbet botunu her zaman özel bir ekran alanı vermek yerine görev çubuğuna sabitleyebilecekleri normal boyutlandırılabilir yeni bir pencerede çalıştırmalarına izin verir.


24H2 güncellemesine bağlı diğer yeni Windows özellikleri, ancak yalnızca Copilot+ PC'lerinde kullanılabilir, kendi özel sistem gereksinimlerine sahip 16 GB bellek, 256 GB depolama ve en az 40 trilyon işlem/saniye (TOPS) yeteneğine sahip bir sinirsel işlem birimi (NPU). Şu anda, bu gereksinimleri karşılayan tek yonga Qualcomm'un Snapdragon X Plus ve X Elite işlemcileridir, ancak Intel ve AMD sistemlerinin daha hızlı NPU'lara sahip olması bekleniyor. Microsoft, Copilot+ özelliklerini destekleyen işlemcilerin ayrı bir listesini tutacak.

Copilot+ PC'ler için en büyük 24H2 özelliği, her yaptığınız şeyin sürekli olarak görüntülerini alarak daha sonra kendi etkinliklerinizi aramanıza olanak tanıyan Recall özelliğidir. Bununla birlikte, bu durum açık bir gizlilik ve güvenlik riski taşır, ancak Microsoft, Recall'ün tüm verilerinin diske şifrelendiğini ve buluttan ziyade tamamen yerel olarak NPU tarafından işlendiğini söylüyor. Diğer Copilot+ özellikleri, gerçek zamanlı olarak video dosyalarını alt yazılandırmak için Canlı Altyazılar ve yeni resimler oluşturmak ve mevcut resimleri geliştirmek için özellikler içerir.

Tüm bu değişiklikler, Windows 11'in 22H2 güncellemesi bir buçuk yıl önce çıktığından beri en önemli Windows 11 sürümü yapar. 22H2, o zamandan beri Copilot sohbet botu dahil olmak üzere çoğu yeni Windows özelliğin temelini oluşturdu ve 23H2, Microsoft'un güvenlik güncelleme zaman çizgisini sıfırlamak amacıyla yayınlanmış olan çoğu zaman sadece bir sürüm numarası değişikliğiydi.

Tüm bu değişiklikler ve eklemelere rağmen, 24H2 güncellemesi hala Windows 11 olarak adlandırılıyor, hala Windows 11 gibi görünüyor ve Windows 11'in resmi minimum sistem gereksinimlerini değiştirmiyor. Desteklenmeyen kurulumlar, eski 64 bit x86 CPU'ların birkaç nesline kadar çalışmayı durduracaktır, ancak bu işlemciler Windows 11'i zaten özellikle iyi çalıştırmayacak kadar eski ve yavaş.Yeniden başlamak isteyen kişiler için, ISO dosyaları Microsoft'un indirme sayfasından buradan mevcuttur (bu, işletim sisteminin biraz daha eski bir sürümü olan 26100.560'tır, ancak kurulumdan sonra mevcut sürüme sorunsuz bir şekilde güncellenmelidir). Şu anki bir Windows 11 kurulumunu Ayarlar uygulamasındaki Insider bölümünden güncelleyebilirsiniz. Microsoft, tam sürümün "bu takvim yılı içinde daha sonra geleceğini" belirtiyor. Geçmişteki önceden belirlenen duruma dayanarak, sonbaharda çıkması en muhtemel olsa da, muhtemelen Haziran ayında kullanıma sunulacak ilk dalgadaki Copilot+ Arm PC'lerin üzerinde biraz erken gönderilecektir.

Bu heyecan verici güncelleme hakkında daha fazla detay öğrenmek için Microsoft'un yayınlanan blog gönderisini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Windows 11 24H2 sürümünün heyecan verici yeni özelliklerini deneyimlemek için sabırsızlanıyoruz!