Kişisel Ses Teknolojisinin İletişim ve Yaratıcılık Alanlarındaki Potansiyeli

Microsoft ve Truecaller Kişisel Sesli AI Asistanı İmkanı
T ruecaller, Microsoft ile işbirliği yaparak kullanıcılarına kendi seslerini kullanan yapay zeka asistanı oluşturma imkanı sunan bir çağrı kimlik uygulamasıdır. Şirket, kullanıcıları adına aramaları yanıtlayabilen ve eleyebilen AI asistanını 2022 yılında tanıtmıştı. Uygulama zaten birkaç farklı ses seçeneği sunuyor ancak Microsoft'un Azure AI Speech'in kişisel ses özelliği sayesinde kullanıcılar kendi seslerine benzeyen özel bir dijital asistan oluşturma yeteneğine sahip olacak.
Kullanıcılar, kendi seslerini kullanım izni vermek amacıyla bir cümle okumaları gerekecek. Ayrıca, teknolojinin kullanıcıların konuşma tarzını yakalamak için kullanacağı bir eğitim metnini okumaları gerekecek. Ardından, asistan çağrıyı ele alacak ve kendisini kullanıcının "dijital" versiyonu olarak tanıtacak. Örneğin, Truecaller Ürün Direktörü ve Genel Müdürü Raphael Mimoun tarafından sunulan ürün demosunda, asistanı bir aramayı "Merhaba! Ben dijital Raphael Mimoun'um! Arayan kim?" şeklinde yanıtladı. Arayan cevap verdiğinde, asistan ardından çağrının acil olup olmadığını veya ertelenebileceğini sorarak aramayı yönlendirdi.

Mimoun'un bir açıklamasında, "Microsoft Azure AI Speech'in kişisel ses özelliğini Truecaller'a entegre ederek gerçekten kişiselleştirilmiş ve etkileyici bir iletişim deneyimi sunma konusunda önemli bir adım attık," dedi. Bununla birlikte, arayanların arkadaşları veya meslektaşlarının robotik bir versiyonu ile etkileşime girmesi rahatsız edici, hatta ürkütücü hissettirebilir.Azure AI Speech'in kişisel ses özelliği, bu yıl Build etkinliğinde Microsoft tarafından tanıtıldı ve aynı zamanda dijital yaratıcılık şirketi Wondershare'ın bu özelliği video düzenleme araçlarına entegre ettiği ortaya çıktı. Bu sayede Wondershare kullanıcıları, kendi seslerini kullanarak bir AI asistanı oluşturabilecek ve ardından bu asistanı sesli kitaplar ve podcast'ler oluşturmak için kullanabilecekler.

Bu gelişmeler, kişisel ses teknolojisinin iletişim ve yaratıcılık alanlarına getireceği potansiyeli gözler önüne seriyor.