Yeni Microsoft Office 2024 Öne Çıkanlar ve Değişiklikler

Microsoft Office 2024 Yeni Özellikler ve Gelişmeler
M icrosoft Office 2024 Yeni Özellikler ve Gelişmeler

Microsoft geçtiğimiz hafta, Microsoft Office 2024'ün yakında önizlemelerini sunmaya başlayacaklarını duyurdu. Bu, Office paketinin takip eden kalıcı lisanslı sürümü olacak. Office 2024, IT yöneticileri ve sürekli iterasyon yerine istikrarı ve öngörülebilirliği değerli bulan kullanıcılar için tasarlanan Microsoft'un Uzun Süreli Servis Kanalı (LTSC)'nın bir parçası olacak.

Ancak, Microsoft artık Office 2024'ü "istisnai durumlarda kullanılması için taahhüt ettiği özel bir ürün" olarak nitelendirerek insanların Microsoft 365 aboneliklerine geçmelerini daha da istiyor. Şirket, işletmeler için Office 2021'e kıyasla %10'a kadar fiyat artışına gideceklerini ve bu fiyat artışının "bu özel alandaki sürekli yeniliği destekleyeceğini" belirtiyor. Tüketici sürümü için Office 2024'ün fiyatlandırması, Office 2021'e kıyasla aynı kalacak.

Office 2024, "bu yılın ilerleyen dönemlerinde" yayınlanacak olan yeni bir Windows 11 LTSC sürümü ile birlikte beş yıl boyunca destek ve güvenlik güncelleştirmeleri alacak. Şirket ayrıca gelecekte en az bir tane daha bağımsız Office sürümü yayınlama taahhüdünde bulundu. Eğer Office 2021 satın aldıysanız ve hala memnunsanız, oraya kadar olan desteği (güvenlik güncellemeleri dahil) Ekim 2026'ya kadar alacaksınız. Office 2019 desteği Ekim 2023'te sona erdi.

Office 2024 sürümünün öne çıkan özellikleri arasında, Microsoft'un belirttiğine göre "Outlook'ta yeni toplantı oluşturma seçenekleri ve arama geliştirmeleri, Excel'de Dinamik Grafikler ve Diziler de dahil olmak üzere onlarca yeni özellik ve fonksiyon ve gelişmiş performans, güvenlik ve erişilebilirlik" bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken bir eksik özellik ise Microsoft Publisher'ın Ekim 2026'da kaldırılacak olması.

Diğer bağımsız Office sürümleri gibi, Office 2024'ün özellik seti, aynı uygulamaların Microsoft 365 sürümlerindeki sürekli değişiklikler olmadan zaman içinde dondurulacak. Ve sürekli lisanslı Office sürümleri, OneDrive gibi Microsoft hizmetleriyle etkileşimde bulunabilirken, şirket, diğer özelliklerin, Copilot yapay zeka asistanı gibi, Office 2024'te mevcut olmayacağını çünkü bu "bağlantısız bir ürün" olduğunu belirtiyor. Ayrıca, Microsoft 365'de bulunan gerçek zamanlı iş birliği özellikleri de bu sürümde mevcut değil.

Bağımsız Office ürününün devam etmesi, Microsoft'un "Office" marka adının, şirketin 2022'nin sonlarında resmi olarak emekli etme kararına rağmen, hala bir süre bizimle olacağını gösteriyor. "Office", tüm bu uygulamaları kolektif olarak ifade eden ve Microsoft 365 aboneliği ürününden ayrı olarak, isim olarak hala işlevsel kalmaya devam ediyor. Office adının kaldırıldığı yerlerde bile, Microsoft adını tamamen kaldırmaktan çekiniyor gibi görünüyor Windows'a yerleştirilmiş olan Microsoft 365 uygulaması yeni adı ve yeni logosuyla birlikte, "Office"ı parantez içinde içererek "evet, bu yazılım hakkında konuşurken çoğu insanın kullandığı ismi biliyoruz" gibi bir ifadeyle bulunuyor.

Bu yeni Office sürümünün getireceği yenilikler ve gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Microsoft'un resmi duyurularını takip edebilirsiniz.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT