Microsoft, Mobil Oyun Mağazası İçin Web Tabanlı Platform Açıyor

Microsoft Mobil Oyun Mağazası Yeni Web Tabanlı Mağaza Detayları
M icrosoft Mobil Oyun Mağazasını Açıyor

Teknoloji devi Microsoft, mobil oyunlarını kendi mağazasından indirebileceğiniz bir web tabanlı mağaza açmaya hazırlanıyor. Xbox Başkanı Sarah Bond, Bloomberg Teknoloji Zirvesi'nde şirketin indirimli olarak mobil oyunları ve eklemeleri indirebileceğiniz bir web tabanlı mağaza başlatacağını duyurdu. Şirket, bu mağazayı bir uygulama yerine tarayıcı tabanlı olarak başlatma kararı aldı, böylece "her cihazda, her ülkede, hangi platformda olursa olsun erişilebilir olmasını" sağlayacaklarını belirtti.

Başlangıçta yalnızca kendi oyunlarını barındıracak olan Microsoft'un bu adımı, Activision Blizzard'dan birçok oyunun yer alması anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl 70 milyar dolarlık bir anlaşmayla oyun geliştirici ve yayımcısını satın alan şirket, ilk etapta Candy Crush Saga ve Call of Duty gibi popüler oyunları sunmayı planlıyor. Minecraft'in de bu ilk oyunlar arasında olabileceği belirtiliyor.


Microsoft, gelecekte üçüncü taraf yayıncılara da mağazasını açmayı planlıyor ancak bu konuda bir zaman çerçevesi paylaşmadı. Şirket, bu adımın sadece "oyuna dayalı güvenilir bir uygulama mağazası oluşturma yolundaki ilk adımı olduğunu" belirtti.

AB'nin Dijital Piyasalar Kanunu kapsamındaki kuralların yürürlüğe girdiği sırada, geçen yıl Android ve iOS cihazlar için oyun mağazası başlatma niyetini duyuran Microsoft, bu adımıyla Apple ve Google'ın platformlarına üçüncü taraf uygulama mağazalarının erişilebilir olmasını ve uygulama içi satın alımlar için alternatif ödeme sistemlerinin sunulmasını sağlamak zorunda kaldı.Bu gelişme, Apple'ın "bahçe duvarı" yaklaşımıyla tanınan bir şirket olması nedeniyle uygulama yan yükleme gibi devrim niteliğinde değişiklikler getirecek. Üçüncü taraf uygulama mağazalarının işletmecileri, Google ve Apple'ın talep ettiği bazı ücretlerden kaçınabilecek, ancak resmi mağazalarını atlayarak bu platformlara erişmek için yine de bu şirketlere ödeme yapmak zorunda kalacak.

Her iki teknoloji devi de Dijital Piyasalar Kanunu düzenlemelerine uyum sağlamak için nasıl değişiklikler yaptıklarını zaten açıklamış durumda. Ancak şirketlerin rakipleri, yaptıkları değişikliklerin yetersiz olduğunu düşündükleri için Avrupa Komisyonu'nun uyumluluk planlarını incelemeye başladığı belirtiliyor.iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT

Lucid Motors İş Gücü Kesintisi ve Otomotiv Endüstrisinde Zorluklar

Melih ÖZKAŞ