Microsoft'un Yeni Copilot Tuşu Windows Klavyelerine Geliyor

Microsoft Klavyelerde Copilot Tuşu ile Geliyor | Yapay Zeka
M icrosoft, 2023 boyunca yazılımına yapay zeka yetenekleri eklemek için çaba harcadı ve geçen yıl Windows 10'a yeni bir Yardımcı AI olan Copilot'u ekledi. Şimdi, bu PC'leri yazılım düzeyinde donatma çabaları donanıma doğru genişliyor Microsoft, 1994'teki Windows tuşundan bu yana standart Windows klavye düzenini değiştirerek PC klavyelerine özel bir Copilot tuşu ekliyor.

Copilot tuşu, Windows 10 ve Windows 11 içindeki Copilot yapay zeka asistanını açacak. Güncel bir Windows PC'de Copilot etkinleştirilmişse, şu anda aynı işlemi Windows + C tuşlarına basarak yapabilirsiniz. Copilot'u etkinleştirmemiş PC'lerde, yani Microsoft hesabına giriş yapmamış olanlarda, Copilot tuşu yerine Windows Arama işlevini açacak (ancak bu, zaten Windows tuşuna basıp Başlat menüsüne doğrudan yazarak da yapılabilir).

Hızlı bir Microsoft demo videosu, Copilot tuşunu, ok tuşlarının yanı ve sağ Alt tuşunun arasına yerleştirdiğini gösteriyor. Birçok klavyenin genellikle bir menü tuşunu, sağ Ctrl tuşunu, başka bir Windows tuşunu veya buna benzer bir tuşu bu alana koyduğu göz önüne alındığında, kesin konumlandırma ve değiştirilen tuşun türü klavyenin boyutu ve düzenine bağlı olarak değişebilir.

Microsoft'a OEM PC'lerde Copilot tuşunun zorunlu olup olmayacağını sorduk şirket bize, şu anda tuşun zorunlu olmadığını, ancak Windows 11 klavyelerinde zamanla Copilot tuşunun zorunlu olmasını beklediklerini söyledi. Microsoft, genellikle ana PC üreticilerine, Windows'u çalıştırmak için gerekli olanların ötesinde bazı ek donanım gereksinimleri getirir.

Eğer başka hiçbir şey değilse, bu yeni tuş, Microsoft'un insanların Copilot'u ve diğer yapay zeka ürünlerini kullanmasını ne kadar istediğinin bir göstergesidir. Bing, Edge, Cortana ve Microsoft Store gibi birçok eski şirket girişimi, hiçbiri bu şekilde donanıma entegre olmayı başaramadı. Windows 8 döneminde, Microsoft, dokunmatik ekranlı cihazlara sahip olan cihazların ekran çerçevesine bir Windows düğmesi koymalarını zorunlu kıldı, ancak bu gereklilik daha sonra ortadan kalktı. Eğer Copilot başarısız olursa veya Cortana gibi göz ardı edilirse, Copilot tuşu, Windows PC'leri hızlı bir şekilde 2020'lerin ortasına tarihlendirmenin bir yolu haline gelebilir, Windows logosundaki değişikliklerin klavyeleri önceki dönemlere tarihlediği gibi.

Bu yıl Microsoft'tan kesinlikle daha fazla yapay zeka özelliği göreceğiz. Microsoft Chief Marketing Officer Yusuf Medhi, bugünün duyurusunda 2024'ü "yapay zeka PC'lerin yılı" olarak adlandırdı.

Intel, AMD ve Qualcomm gibi çip üreticileri, en son yongalarına sinir işleme birimleri (NPUs) entegre ediyor ve bu yeni yerel işleme kapasitesinden faydalanabilen Windows uygulamaları ve özellikler için daha fazla güncelleme göreceğiz. Ayrıca, bu yılın içerisinde "Windows 12" sürümünü görebileceğimize dair dedikodular var Windows 11 genellikle üstüne yapay zeka özellikleri eklenmiş olsa da, yeni bir işletim sistemi, daha derinlemesine UI ve uygulamalara entegre edilmiş yapay zeka özellikleri ile birlikte, bazı özellikler için ek donanım gereksinimleriyle birlikte piyasaya sürülebilir.

Microsoft, bu ayın tüketici elektroniği fuarında duyurulacak bazı PC'lerde Copilot tuşunun yer alacağını söylüyor. Yeniden düzenlenmiş klavye düzenine sahip Surface cihazları "yakında" gelecek.
 


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ