Microsoft'un Karma Gerçeklik Bölümünde Yeniden Yapılanma Detayları

Microsoft, Karma Gerçeklik Bölümünü Yeniden Yapılandırıyor
S onunda beklenen oldu dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft, karma gerçeklik bölümünde çalışan bazı çalışanları işten çıkaracağını duyurdu. CNBC'nin raporuna göre, şirket bu yeniden yapılandırma süreci kapsamında HoloLens 2 artırılmış gerçeklik (AR) başlığını satmaya devam edecek.

Şirketin sözcüsü, CNBC'ye yaptığı açıklamada, "Bugün Microsoft'un karma gerçeklik örgütünü yeniden yapılandırdığımızı duyurduk. Savunma Bakanlığı'nın IVAS programına tamamen bağlıyız ve askerlerimizi desteklemek için en son teknolojiyi sunmaya devam edeceğiz. Ayrıca, geniş karma gerçeklik donanım ekosistemine ulaşmak için W365'e yatırım yapmaya devam edeceğiz. Var olan HoloLens 2 müşterilerini ve ortaklarını desteklerken HoloLens 2'yi satmaya devam edeceğiz" dedi.


Microsoft, Karma Gerçeklik Bölümünü Yeniden Yapılandırıyor - 2

ABD Savunma Bakanlığı, HoloLens'i savaş alanında farkındalığı artırmak için kullanan önemli bir müşteri konumunda. Şirket, bulantı, göz yorgunluğu ve diğer sorunları azaltmaya yönelik olarak geliştirilmiş modifiye bir versiyon olan Entegre Görsel Artırma Sistemi (IVAS) adlı cihazı yakın zamanda piyasaya sürdü.

Microsoft'un Windows 11'de Aralık 2023'te Windows Karma Gerçeklik (Mixed Reality) özelliğini devre dışı bırakmasının ardından, karma gerçeklik bölümünde yeniden yapılanma kaçınılmaz hale gelmişti. Microsoft o dönemde bu hareketin HoloLens bölümüne herhangi bir etkisinin olmayacağını belirtmişti.

Bu değişiklikler, şirketin dün farklı birimlerde 1.000 çalışanı işten çıkarmasının bir parçası olarak gerçekleşti. Şirket, ocak ayında oyun biriminden yaklaşık 2.000 çalışanı ve geçen yıl ise 10.000'den fazla çalışanı işten çıkarmıştı.Microsoft'un bu hamlesi, sektör genelinde metaverse'den uzaklaşarak yapay zeka (AI) odaklı bir dönüşüme işaret ediyor. Benzer bir yol Meta tarafından da izleniyor. Meta CEO'su Mark Zuckerberg geçen yıl yaptığı açıklamada, şirketin artık yapay zekaya yönelik en büyük yatırımını yaptığını belirtmişti.

Microsoft'un karma gerçeklik bölümündeki yeniden yapılandırma süreci, şirketin stratejik planlarında değişikliklere gitme konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor. Bu değişimler, şirketin teknoloji alanındaki öncü konumunu koruma ve geleceğe yönelik stratejik adımlarını belirleme çabalarının bir yansıması olarak görülüyor.