Microsoft Copilot+ AI PC Yeni Nesil Donanım ve Yapay Zeka Entegrasyonu

Microsoft Copilot+ AI PC Yeni Nesil Donanım ve Yapay Zeka
M icrosoft, yeni Copilot+ AI PC girişimini duyurduğu etkinlikte, Windows’un Arm tabanlı donanımları ve yapay zeka (AI) uyumluluğunu artırmak için temel bileşenleri yeniden inşa ettiğini duyurdu. Bu girişim kapsamında, Qualcomm’un Snapdragon X Elite işlemcilerini kullanan yeni Surface ve ortak sistemler yer alıyor. Yeniden inşa edilen çekirdek bileşenler arasında yeni bir çekirdek, derleyici ve en önemlisi, eski x86 ve x64 uygulamalarını çalıştırmak için "Prizma" adı verilen bir emülatör bulunuyor.


Microsoft’un Arm tabanlı donanımları ve yapay zeka yüklerini daha iyi desteklemek amacıyla Windows 11’in çekirdek planlayıcılarını yeniden çalıştırdığını ve yeni sürücü hesaplama modeliyle AI API’lerini doğrudan işletim sistemine entegre ettiğini belirtiyor. Bu yenilikler sayesinde Arm donanımların artık önceden düşünülmüş bir detay olmaktan çıktığını ve geliştiricilerin yapay zeka yeteneklerinden daha kolay yararlanabileceğini iddia ediliyor.

Snapdragon X Elite işlemcilerinde bulunan güçlü yeni Sinir İşleme Birimi (NPU) sayesinde, Copilot+ PC'ler saniyede 40 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor. Microsoft, bu ölçümün günümüz AI PC'lerinin sunduğundan dört kat daha fazla olduğunu iddia ediyor. Ayrıca iddialara göre bu performans, Apple’ın MacBook Air ve MacBook Pro modellerinden iki kat daha fazla.Microsoft, eski yazılımları desteklemenin önemini vurgularken, Prism emülatörünün bu noktada devreye girdiğini belirtiyor. Şirket, emülatörün desteklediği uygulama sayısını artırdığını iddia ederken, önceki emülatörden %20 daha hızlı çalıştığını söylüyor. Ayrıca emülasyon altında çalışan x86 ve x64 uygulamaların, Snapdragon X Elite Arm işlemcileri üzerindeki performanslarının önceki Windows nesillerine göre iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediliyor.

NPU aynı zamanda, Windows'a Recall gibi yapay zeka destekli yazılım özellikleri eklemeyi mümkün kılıyor. Recall, bilgisayarınıza tıpkı fotografik bir bellek veriyormuş gibi neredeyse her şeyi geri getirmek için yapay zeka kullanıyor. Diğer bir özellik olan Canlı Altyazılar, bilgisayarınızda oynatılan herhangi bir video veya sesi 44 farklı dilde anında İngilizce'ye çeviriyor.

Microsoft’un Copilot AI ve Surface etkinliğindeki tüm yenilikleri takip etmek için bizi takip etmeyi unutmayın!