Microsoft Build 2024 Windows PC Kullanıcıları İçin Yeni "Rewind" Özelliği

Microsoft Build 2024 Yeni Rewind Özelliği İle Windows PC'lerde
M icrosoft, yerel Windows PC aramalarını web aramaları kadar hızlı ve etkili hale getirmeyi amaçlayan Rewind adında yeni bir özellik tanıttı. Üçüncü taraf uygulamaları olan Rewind gibi, Microsoft'un Copilot+ PC'leri için Recall adlı yapay zeka kullanarak neredeyse her şeyi PC'nizde görebilir hale getirmeyi amaçlayan özelliği, yeni bir dönemi başlatabilir. Microsoft, bu özelliği, PC'nize fotoğrafik bir hafıza vermek gibi tanımlıyor.

Pazartesi günü gerçekleşen etkinlikte, Microsoft Ürün Yöneticisi Caroline Hernandez, bir Windows PC kullanarak Pinterest'te mavi bir elbise aramak örnek olarak verdi ve bu aramaların sonuçlarına daha sonra Recall zaman çizelgesinden sesli olarak "mavi elbise" araması yaparak ulaşabileceğini gösterdi. Bu özelliği sayesinde tarayıcı geçmişiyle uğraşmak zorunda kalmadan son aramalarına ulaşabiliyor. Daha sonra, "Abuelita için dantelli mavi pantolon takımı" gibi daha spesifik detaylarla sorguyu geliştirdiğinde, Rewind ilgili sonuçları getirdi.


Ayrıca, özelliği, PC'nizdeki belirli e postaları, belgeleri veya sohbet konularını hızlı bir şekilde bulabiliyor. Microsoft, Recall'ün semantik ilişkileri kullanarak bağlantılar kurduğunu belirtiyor. Örneğin, elbise aramasında terimi "tavuskuşu", mavi tonlarıyla ilişkilendirdi.

Şirketin verdiği diğer örnekler arasında, sesli komutla belirli bir PowerPoint slaytını bulmak yer alıyor. Microsoft, istediğinizi bulmak için net bilgilerden veya belirsiz bağlamsal ipuçlarından başlayabileceğini söylüyor. Gösterilen bir diğer örnek, bir Teams toplantısında hatırlayamadığı bir pazarlama cümlesi. Recall'e bağlamsal ipuçları vererek, tam cümleyi hatırlamadığı halde onu bulabildi.Microsoft, Recall'in tüm işlemlerinin yerel olarak gerçekleştirildiğini ve gelecekteki yapay zeka modellerinin eğitiminde kullanılmayacağını belirtiyor, bu da verilerinizin gizli, güvenli ve çevrimdışı kalmasını sağlıyor. Şirketin açıklamasına göre, Recall'nin verilerini işlemek için metin, resim, video ve daha fazlasını tanıyabilen 40'tan fazla yerel çoklu modal dil modeli kullanılıyor.

Recall, 18 Haziran'da en son Windows Güncellemelerini yükledikten sonra yalnızca Copilot+ PC'lerde kullanılabilir olacak.