Meta'nın Yeni Donanım Projeleri ve Yapay Zeka Odaklı İlerlemeleri

Meta'nın Yapay Zeka Destekli Kulaklık Projesi Camerabuds
M eta'nın yapay zeka konusundaki iddiasını kanıtlamak için yeni bir donanım projesine yoğunlaştığı ortaya çıktı. Şirket, yapay zeka destekli kulaklık tasarımlarını araştırmaya başlamış durumda. The Information'ın yeni raporuna göre şirket, kullanıcının çevresini algılayabilecek ve gerçek zamanlı yapay zeka özellikleri sunabilecek iki dışa bakan kamerası olan "Camerabuds" adında bir kulaklık veya kulaklıklar üzerinde çalışıyor.

Henüz net olmamakla birlikte, bu projenin gerçekten hayata geçip geçmeyeceği ve Meta'nın konuya ilişkin yorum talebine hemen cevap vermediği belirtiliyor. Mark Zuckerberg'in iddia edildiğine göre cihazın birkaç olası tasarımını gördüğü ancak şimdiye kadar hiçbirinden memnun kalmadığı bildiriliyor. Ayrıca, pil ömrü ve ısınma gibi mühendislik endişeleri ve kamera özellikli giyilebilir cihazlarla ilgili gizlilik konuları gibi konularda şirket içerisinde sorunlar yaşandığı da ifade edilmekte. Uzun saçlı kişilerin kameraların görüşünü engelleyebileceği de düşünülmekte.


The Information'ın belirttiği gibi, Meta'nın donanım projeleri konusunda karmaşık bir geçmişi bulunmakta. Şirket, 2022'de Portal adını taşıyan akıllı hoparlörler serisini sonlandırdı ve uzun zamandır dedikoduları dolaşan kamera özellikli akıllı saat projesini iptal etti. Ancak, Meta AI özelliklerini barındıran en son Ray Ban markalı akıllı gözlük modeli daha olumlu tepkiler aldı. Şirket, kaç adet sattığını açıklamamış olsa da Zuckerberg, bu gözlüklere "yüksek talep" olduğunu ve birinci nesil gözlüklere kıyasla daha iyi ve sürekli ilgi gördüğünü söyledi.

Meta AI'nın başka bir donanım parçasına entegre edilmesi, şirketin diğer önde gelen yapay zeka şirketleriyle rekabet etme hırsıyla oldukça uyumlu bir adım olacaktır. Şu ana kadar Rabbit'in R1 ve Humane'nin AI Pin gibi yapay zeka odaklı donanımların beklenenin altında kaldığı düşünüldüğünde, Meta'nın en son yapay zeka özelliklerini, kulaklık gibi insanların zaten kullanmaya alışkın oldukları bir cihaza entegre etmeyi umduğu söylenebilir.

Meta'nın yapay zeka odaklı donanım projelerinin sürprizleri olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT