Skandal İddialar Meta'nın Reklam Sistemi Hindistan’da Tartışma Yarattı

Meta'nın Hindistan Reklam Skandalı Yapay Zeka İhlalleri
M eta'nın reklam politikaları yine dikkat çekiyor, zira bir izleme grubu şirketin kurallarını ihlal eden onlarca "son derece kışkırtıcı" reklamı onayladığını iddia ediyor. Bu reklamlar, Hindistan halkını hedef alıyor ve seçimlerle ilgili yanlış bilgiler, şiddet çağrıları ve komplo teorileri içeriyordu.

Bu iddialar, kar amacı gütmeyen bir izleme kuruluşu olan Ekō'nun yayınladığı yeni bir raporda detaylı olarak yer alıyor. Grup, Meta’nın reklam sistemlerini bir "stres testi" olarak düşündüğünü ve reklamların "Hindistan'da yaygın olan gerçek nefret söylemi ve yanlış bilgi temel alınarak oluşturulduğunu" belirtiyor.


Raporlara göre grup, Meta'nın reklam araçlarıyla 22 adet reklamın 14'ünü onaylatabildi, halbuki bu reklamlar şirketin kurallarını ihlal ettiği için reddedilmeliydi. Grup, reklamların tam metnini açıklamadı fakat "Müslüman azınlıkları hedef alan şiddet içeren ayaklanmaları, Hindistan'ın siyasi manzarasında yaygın olan dini komplo teorilerini kullanan apaçık yanlış bilgiyi yayma ve Hindu üstünlükçü anlatılarla şiddet çağrısında bulunma" gibi ifadeler içerdiğini belirtiyor. Ekō araştırmacıları, reklamlar yayına geçmeden önce reklamları çekti ve bu nedenle gerçek Facebook kullanıcıları tarafından görülmedi.Bu durum, Ekō'nun dikkat çekmek amacıyla Meta'dan onaylı nefret dolu Facebook reklamları elde etmeye çalıştığı ilk durum değil. Grup daha önce, Avrupa kullanıcılarını hedef alan nefret dolu reklamları Meta'dan onaylatmış, ancak bu reklamlar hiç yayınlanmamıştı.

Son raporunda, Ekō'nun yapay zeka araçlarını kullanarak reklamlar için görseller oluşturduğunu da belirtiyor. Kuruluşun araştırmacıları, Meta'nın bu reklamları yapay zeka içerikli olarak tanımlamadığını vurguluyor, oysa şirketin bu tür içeriği tespit etmek için çalışmalar yaptığını açıklamıştı.

Meta'nın rapora hemen yanıt vermediği belirtiliyor. Ekō'ya verdiği yanıtta şirket, siyasi reklamverenlerin yapay zeka kullanımını açıklamak zorunda olduğu kurallarını ve Hindistan seçimlerine hazırlık hakkındaki blog gönderisine işaret etti.

Bu son gelişmeler, Meta'nın reklam politikaları ve yapay zeka kullanımı konusundaki duyarlılığını bir kez daha gündeme getiriyor.