Meta ve Facebook İspanya'da Seçim Odaklı Özellikler Yasaklandı!

Meta Veri İşleme Stratejileri İspanya'dan Gelen Eleştiriler
İ spanya, Avrupa Birliği'nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında acil durum yetkilerini kullanarak, Meta'nın Facebook ve Instagram platformlarında seçim odaklı özelliklerin ülkede kullanımını yasakladı. İspanya Veri Koruma Ajansı (AEPD), seçim günü bilgi ve oy veren bilgi birimi araçlarını üç aylığına önlem amaçlı olarak yasakladı.

Meta, bu araçları Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde kullanmayı planlıyordu. Şirket, bu araçları "kullanıcı gizliliğine saygı göstermek ve GDPR'ye uygun olmak" amacıyla tasarladığını belirtti. AEPD'nin tutumuna katılmayan Meta, karara uyacağını TechCrunch'a bildirdi.


AEPD, Meta'nın bu araçlar aracılığıyla veri işleme planına karşı çıktı. Ajans, yaş bilgilerinin (profil sayfalarındaki yaşları doğrulayamadıkları için) toplanmasına gerekçe olmadığını belirtti ve Meta'nın Haziran seçimlerinden sonra verileri saklama niyetini eleştirdi. Planın "işlemin ek bir amacını ortaya koyduğunu" iddia etti.

Meta'nın seçim araçları aracılığıyla işlemeyi planladığı diğer veriler arasında, kullanıcı etkileşimleri ve cinsiyet bilgileri yer alıyordu. AEPD, "Şirketin planlanan veri toplama ve saklama işleminin, Instagram ve Facebook kullanıcılarının hakları ve özgürlüklerini ciddi şekilde riske atacağını, şirketin onlar hakkında daha fazla bilgi toplamasına izin vererek daha karmaşık, detaylı ve kapsamlı profiller oluşturmasına, daha fazla içeriğe neden olacağını düşünmektedir" dedi.Ayrıca, bu tür verilerin üçüncü taraflara "açık olmayan amaçlar için" sunulma endişelerini de dile getirdi. AEPD, Meta'nın araçları kullanarak AB'de oy kullanma hakkına sahip Facebook ve Instagram kullanıcılarını hatırlatacağını iddia etti. Gözetim kurumu, Meta'nın kullanıcıları IP adreslerine ve nerede yaşadıklarına dair profil verilerine dayanarak seçmen olarak tanımlayacağını iddia etti. Ancak seçimde oy kullanmanın tek gereksinimi, herhangi bir AB üye devletinin yetişkin vatandaşı olmaktır.

AEPD'ye göre, Meta'nın yaklaşımı AB üyesi olmayan ancak üye ülkelerde yaşayan kişileri hedef alırken, blokta bulunmayan AB vatandaşlarını dışarıda bırakıyor. Reuters'a göre, şirketin kullanıcı verileriyle "gereksiz, orantısız ve aşırı işleme" tavrını eleştirdi.

Avrupa Komisyonu, seçim politikalarına ilişkin Meta'nın yaklaşımı konusunda endişelerini dile getirdi. Nisan ayında, blok, şirket hakkında bir soruşturma başlattı.

Bu karar, Meta'nın seçim alanındaki faaliyetlerini genişletme girişimleri açısından önemli bir sinyal olarak değerlendirilebilir. Avrupa'da veri koruma ve seçim süreçleri konusundaki tartışmaların devam etmesi beklenirken, Meta'nın bu yöndeki girişimlerine yönelik eleştirilerin artması muhtemel. İspanya'nın aldığı bu kararın, AB genelinde platformların seçim süreçlerine dâhil olma şekilleri üzerinde etkili bir örnek olabileceği düşünülüyor.