"Facebook Haber Besleme Algoritması ve Özgürlük Davası

Meta Karşı Açılan Davada News Feed Algoritmasına Karşı Özgürlük
F acebook’un haber besleme algoritması uzun zamandır Meta’nın en büyük sorunları hakkında tartışmaların merkezinde yer alıyor. Bu algoritma aynı zamanda kullanıcılar tarafından sürekli olarak şikayet konusu olmuştur. Ancak, yeni açılan bir dava başarılı olursa, Facebook kullanıcıları sosyal ağı tamamen farklı bir haber beslemeyle kullanabilecekler. Columbia Üniversitesi Knight Birinci Değişiklik Enstitüsü, bir araştırmacının adına Meta'ya karşı dava açmaktadır. Bu araştırmacı, insanların algoritmik beslemelerini "etkin bir şekilde kapatmalarına izin veren" bir tarayıcı uzantısı yayınlamak istemektedir.

Uzantı, Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde bir araştırmacı ve profesör olan Ethan Zuckerman tarafından oluşturulmuştur. Zuckerman, Facebook kullanıcılarının besleme üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarının daha iyi olacağını savunmaktadır. "Unfollow Everything 2.0" adlı araç, kullanıcıların arkadaşları, grupları ve sayfaları takipten çıkarmalarına ve böylece haber beslemlerini "etkili bir şekilde kapatmalarına" olanak tanıyacaktır. Bu yasal başlık, Meta tarafından 2022 yılında "haber beslemesi" resmen "besleme" olarak yeniden adlandırıldı.)


 


Zuckerman, bu tür bir aracı ilk keşfeden kişi değildir. O, 2021 yılında benzer bir projeden esinlenen, aynı şekilde "Unfollow Everything" adlı bir proje tarafından ilham alınmıştır. Facebook, bu uzantıyı yaratan İngiltere’li kişiye dava açmış ve hesabını kalıcı olarak devre dışı bırakmıştır. Zuckerman, bu tür bir kaderi, davadan kaçınmaya çalışmaktadır. Çarşamba günü San Francisco federal mahkemesine açılan dava, mahkemeden "Kişilerin sosyal medya deneyimlerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış araçların gelişimini koruyan 230. maddeyi tanımasını" talep etmektedir.

Bu dava, genellikle çevrimiçi platformları kullanıcılarının eylemlerinden kaynaklanan yasal sorumluluktan koruyan 1996 İletişim Ahlakı Yasası'nın 230. maddesi için yeni bir test olabilir. Ancak, yakın zamandaki Yüksek Mahkeme kararlarının aksine, Zuckerman'ın davası "kabul edilemez bulduğu içerikleri engelleyerek çevrimiçi gördükleri içerikleri düzenlemeyi sağlayan üçüncü taraf araçların geliştiricilerini koruyan ayrı bir hüküm üzerine dayanmaktadır."Meta'dan bir sözcü, dava hakkında yorum yapmayı reddetti. Şirket, bağımsız araştırmacılara karşı ağır başlı taktiklerinin bir tarihini taşımaktadır. Daha önce "Unfollow Everything"i kapatmanın yanı sıra, 2021 yılında siyasi reklam hedefleme konusunda çalışma yapan bir NYU araştırmacı grubunun Facebook hesaplarını devre dışı bırakmıştır. Bu tür taktikler, bazı araştırmacıları, kendi internet tarama verilerini akademik çalışmalar için "bağışlayan" veri bağışı programlarını sürdürmeye yönlendirmiştir.

Eğer yayınlanırsa, Zuckerman'ın tarayıcı uzantısının aynı zamanda bir veri bağışı bileşeni olacaktır. Bu sayede kullanıcılar, Facebook kullanımıyla ilgili "anonimleştirilmiş verileri paylaşmaya" isteyebileceklerdir. Bu veriler daha sonra Facebook'un besleme algoritmasının etkileri üzerine araştırmalar için kullanılacaktır.

Bu dava, Meta'nın haber besleme algoritmasına karşı daha fazla kontrol talep eden kullanıcılar ve araştırmacılar için umut verici bir adımdır. Eğer dava sonuçlanırsa, bu durum, diğer sosyal medya platformlarında da benzer özgürlükçü çözümlere yol açabilir. Algoritma manipülasyonunun ve kontrolünün artan endişeleri ele alındığında, bu tür bir gelişme, dijital alanın geleceği için önemli olabilir. Sonuç olarak, kullanıcıların veri kontrolü ve özgürlüğü üzerine yapılan bu dava, dijital haklar ve etik sorumluluklar konusunda daha geniş bir tartışmayı tetikleyebilir.