Avrupa Uzay Ajansı Haberleri BepiColombo Misyonundaki Belirsizlikler

Merkür Misyonunda BepiColombo'nun Gücü Şaşırtıcı Gelişmeler
A vrupa Uzay Ajansı (AUA), Merkür'e yönelik iki orbiteri içeren BepiColombo uzay aracında yaşanan bir sorun hakkında dikkat çekici bir bildiri yayınladı. Online haber bülteninde, uzay aracının itici gücünü etkileyen bir 'arıza' olduğu belirtildi. Sorun, uzay aracının ana itki sistemine yeterli elektrik gücünün sağlanamamasıyla 26 Nisan'da fark edildi. AUA'nın mühendisleri ve endüstri ortaklarının oluşturduğu bir ekip, sorun üzerinde çalışmaya başladı ve 7 Mayıs'a kadar bazı ilerlemeler kaydetti. Ancak sorunun kökeni hala tam olarak anlaşılamamış durumda ve uzay aracının itme kapasitesi, orijinal seviyesinin yaklaşık %90'ına geri getirilebildi. Bu durum, BepiColombo'nun Merkür çevresindeki yörüngeye ulaşma görevini hala gerçekleştirebilir mi sorusunu gündeme getiriyor.


BepiColombo misyonu, 2 milyar dolarlık tahmini maliyetiyle oldukça iddialı bir görev. Avrupa Uzay Ajansı'nın Japonya Uzay Ajansı JAXA ile birlikte yürüttüğü bu misyon, Ekim 2018'de Ariane 5 roketiyle fırlatıldı. Transfer modülü adı verilen bir bileşeni bulunan uzay aracının diğer iki bileşeni ise Avrupa orbiteri MPO ve Japon orbiteri Mio. Planlanan varış tarihlerinde, iki orbiter ayrılacak ve en az bir yıl boyunca Merkür'ün manyetik alanı da dahil olmak üzere gözlemler yapacak.

Kritik soru, bu güç seviyesinde BepiColombo'nun Merkür çevresindeki yörüngeye ulaşma görevini hala gerçekleştirebilir mi, henüz net değil. AUA'ya ulaşan bilgilere göre, Elsa Montagnon adlı uzay ajansı görev operasyonları başkanı, mevcut itki seviyesinin, BepiColombo'nun bu yıl 5 Eylül'de gerçekleşecek dördüncü Merkür geçişi adımını destekleyebileceğini belirtti.Montagnon'a göre, şu anda bir uzman ekibi, azaltılmış iticilerin bu geçişin diğer iki aşaması ve 2025'teki diğer itme ihtiyaçları üzerinde çalışıyor. Transfer modülünün 2025'in ekim ayında geri kalanı araçtan ayırmayı planlanmış durumda ve o tarihten itibaren, Avrupa MPO uzay aracının kimyasal itki alt sistemleri ile Merkür yaklaşımı ve yörüngeye giriş manevraları gerçekleştirilecek.

Dünya çapında uzay araştırmaları, geleceğin keşifleri için heyecan verici fırsatlar sunmaya devam ediyor. Teknoloji ve uzay araştırmaları alanındaki en son gelişmeleri ve keşifleri takip ederek, geleceğin büyüleyici bilimsel başarılarına şahitlik etmeye devam edeceğiz.

Bu gelişmeler ışığında, BepiColombo'nun misyonundaki belirsizliklerin çözülme sürecini yakından takip edeceğiz. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.