Mercedes, Drive Pilot ile Otomotiv Geleceğini Şekillendiriyor

Mercedes Turkuaz Işıklarla Yenilik | Otomobil Haberleri
M ercedes, yeni bir otomobil insanlarla iletişim konseptini test etmek için California ve Nevada yetkililerinden izin aldı. Henüz yol araçlarının birbirileriyle etkileşebildiği, bazı konseptlerde gördüğümüz gibi taraf hissiyatını yansıtmasına uzak olsak da, otomobil üreticisi, gelişmiş kısmen otomatik sürücü yardımı özelliğinin çalıştığını diğer yol kullanıcılarına bildirmek için turkuaz renkli işaret lambaları kullanacak.

Mercedes'in Drive Pilot sistemi, SAE International'ın sınıflandırma sistemine göre, koşullu otomatik sürücü yardımı olarak bilinen Seviye 3'tür. Bazı yönlerden General Motors'un Super Cruise veya Ford'un BlueCruise gibi "Seviye 2+" sistemlerine benzerdir çünkü yalnızca önceden belirlenmiş erişimine kısıtlanmış otoyollarda çalışmasına izin veren sıkı kontrol edilmiş bir işletme tasarımına sahiptir. Ancak, bu sistemlerin aksine, Drive Pilot, sürücünün ellerini ve gözlerini yoldan ayırmasına izin verir. Bu, sadece saatte 40 mil (65 km/sa) hızla çalışacak şekilde tasarlandığı için geçerlidir ve hızlanırken kullanılmaz. Düşük hız aralığı, Drive Pilot'un direksiyonun arkasındaki insana, aracın kullanımına geçme zamanının geldiğini ve dikkat etmesi gerektiğini bildirmesi için yeterli zaman sağlar.

Seviye 3 sürücü yardımı fikri, aslında yeni değil. 2017'de Almanya'daki test pistinde Bosch'un test sistemine bindik ve Audi'nin koşullu otonom test aracı (Jack) bizi Washington, DC'de bir tur attı.

Ancak, Drive Pilot, 2021'de (utanmazca güvenlik odaklı) Alman yetkililerin onayını alarak dağıtım için ilk Seviye 3 sistemi oldu. Bu yıl, California ve Nevada eyaletleri de Mercedes'in Drive Pilot'u yolculuğumuzda onayladı ve Eylül ayında California'nın otoyollarında Drive Pilot ile donatılmış bir araba sürdük.
 


Turkuaz IşıklarBazı araçlar daha fazla otonomi kazandıkça, niyetlerini diğer yol kullanıcılarına belirtmeleri muhtemelen yararlı olacaktır. Konsept arabalar bu fikri uzun süredir keşfetmişlerdir arabaların yayaların önüne yaya geçitleri yansıtmak için farlarını kullanmalarını veya otomobilin onları gördüğünü bir bisikletliye bildirmek için dış panellerini kullanmalarını veya çevredeki herkese hissetmelerini göstermelerini görmüş bulunmaktayız.

Bir fikir kavramdan gerçeğe geçtiğinde, uygulamada sonuç genellikle biraz daha az ileri teknoloji anlamına gelir. Mercedes, far ve arka sinyallerdeki turkuaz ışıklar ile yan aynasına turkuaz rengi seçtiğini çünkü bu rengin diğer sürücülerin sürüş sırasında karşılaşabileceği diğer renkli ışıklardan farklılaşmış olduğunu ve insan faktörü araştırmalarının bu uygulama için turkuaz rengini en uygun renk olarak gösterdiğini söylüyor.

Otomotiv endüstrisi, arabanın otonom bir şekilde çalıştığını bildirmek için bu rengi resmi olarak benimsemedi, ancak SAE endüstri tavsiye edilen uygulamasında tarif edildi. Mercedes, arabanın otonom bir modda çalıştığını belirtmek için rengi standartlaştırmaya kararlı olduğunu söylüyor.

California, Mercedes'e turkuaz ışıkları test araçlarının kendi filosuna eklemek için, başlangıçta iki yıl için onay verdi. Ve Nevada, EQS ve S Class sedanları için 2026 model yılından itibaren eklemelerine izin verdi.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT