Mercedes Elektrikli Araç Stratejisi Değişiyor Hibrit ve BEV!

Mercedes Benz Elektrikli Araçların Piyasa Payı Yavaşlıyor
M ercedes Benz, elektrikli araç hedeflerini gözden geçiren son otomobil üreticisi oldu. Şirketin 2021 yılında yayınladığı elektrikleşme planı, en azından altyapıyı destekleyen ülkelerde 2030 yılından itibaren sadece batarya ile çalışan elektrikli araçları satmayı hedefliyordu. Bugün Mercedes, 2023 yılına ait yıllık sonuçlarını yayınladı ve şirketin bu tarihe kadar herhangi bir bölgenin sadece elektrikli araç satışlarına hazır olacağı konusunda pek fazla güveni olmadığı açıkça ortaya çıktı.

Mercedes, elektrikli araçlardan vazgeçmiyor ancak artık sadece hibrit elektrikli araçlar ve BEV'ler (Battery Electric Vehicle) de dahil olmak üzere elektrikli araçların genel satışlarının bu on yılın ikinci yarısında toplam satışların yarısını oluşturmasını beklediğini açıkladı. Şirket, tüm elektrikli olmaya gerekli adımları atmakta olduğunu belirtirken, aynı zamanda "2030'ların sonlarına kadar tamamen elektrikli bir tahrik sistemine veya elektrikli bir içten yanmalı motora ihtiyaç duyan farklı müşteri ihtiyaçlarına yanıt verebilecek durumda olmayı planlıyoruz" dedi.

Bu değişiklik, Mercedes'in yönetim kurullarında bir süredir süregelen bir süreçmiş gibi gözüküyor. Geçen Eylül ayında CEO Ola Kaellenius, hatta Avrupa'nın 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir ürün yelpazesi için hazır olmayacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.
 

Global Elektrikli Araç Satışları Artış Hızı Yavaşlıyor


Elektrikli araçların savunucusu için, bu tüketici talebinin zayıflamasına verilen karşılık olarak şirketlerin tepki vermesinin üzücü bir örneği daha. Bu durum, elektrikli araçların Gartner'in coşku dolu beklentilerin zirvesinden hayal kırıklığının çukuruna doğru hareket etmekte olan bir başka yeni teknoloji olduğunu gösteriyor. Küresel olarak, satışlar %31 arttı, ancak bu, 2022'de gerçekleşen büyüme oranının yarısı kadar. ABD'de ise, Ford ve General Motors gibi köklü otomobil üreticileri zaten yatırımcılarına elektrikli araç planlarının aşırı iddialı veya yanlış pazar segmentlerine odaklandığını belirttiler ve bu hafta başlayan Rivian ve Lucid gibi yeni girişimler de 2024 yılı için üretimlerini büyük ölçüde azaltmayı öngördüler.

 

Bu Sadece Araba Satıcılarını Suçlayamazsınız


Bu büyüme pessimizmine tek bir neden bulmaya yönlendiren bir düşünceye kapılmak cazip olsa da, bu hikayede kar etmiş olan, yeni bir şeyi satmayı öğrenmekten şikayet eden araba satıcıları gibi sempatik olmayan aktörleri bulmak kolay bir hale getirir. Ancak, bu araba satıcıları, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde benzersiz bir problem. Kısmen, BEV'ler (Batarya Elektrikli Araç) genel halkın büyük bir bölümü için hala biraz fazla tanıdık değil, böylece on binlerce dolar veya avro harcamak konusunda kendilerini rahat hissettiremiyor. Evde şarj yapabilen her elektrikli araç sahibi genellikle her sabah tam dolu bir bataryayla uyanacaklarını bilir, ancak bunu haftada bir kez bir benzin istasyonuna gitmeye alışmış olan insanlar için anlamak zor bir kavramdır, hatta evde şarj yapabilirlerse bile.

Bu benzin istasyonu ziyaretleri, sürücülerin birkaç dakikada bir aracı doldurmayı beklemelerini sağladı, bu, hızlı şarj eden BEV'lerle bile mümkün değil. Ve hızlı şarj altyapısının yetersiz dağıtıldığını reddetmek zor. Elektrikli araçlar ayrıca, içten yanmalı motorlu araçlardan önemli ölçüde daha pahalı. Bu durumun tamamı lityum iyon pillerin fiyatından kaynaklanır bu piller 100$/kWh eşiğinin altına düştüğünde, bir elektrikli araç tahrik sistemi içten yanmalı bir motor kurulumuyla fiyat eşitliğine ulaşmalıdır. Fiyatlar düşmeye devam ediyor olsa da, bu durum yeterince hızlı gerçekleşmiyor. Kasım ayında, BloombergNEF'nin pil fiyatları anketi, fiyatların yıllık %14 düştüğünü ancak 139$/kWh olduğunu gösterdi, bu durum nedeniyle bir BEV'in aynı olduğu diğer türlü benzinli modelden binlerce dolar daha pahalı olması kolay anlaşılıyor.

Bu makalede daha fazla hibrit elektrikli araç ve PHEV (Plug in Hybrid Electric Vehicle) 'lerin çoğalmasını bekleyebiliriz. Hibrit tahrik sistemleri özellikle sıvı hidrokarbonları yakmadan maliyet etkin ve verimli bir alternatif sunar ve Toyota gibi OEM'ler, aynı hammaddeleri kullanarak 90 hibrit elektrikli araç üretebileceklerini ve bunun bir BEV veya altı PHEV ile karşılaştırıldığında ömür boyu karbon salınımında 37 kat azalma sağlayabileceğini belirtiyorlar.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ