Maserati Grecale Folgore Teknolojiyle Donatılmış Lüks Elektrikli SUV

Maserati Grecale Folgore Yeni Lüks SUV | Otomobil Haberleri
I talyan lüks otomobil üreticisi Maserati, Puglia, İtalya'da düzenlenen bir medya etkinliğinde, elektrikli lüks SUV modeli Grecale Folgore'un seri üretim versiyonunu tanıttı. Amerika pazarına 2025 model yılında dahil olacak olan bu etkileyici araç, Maserati'nin ikinci elektrikli modeli olma özelliğini taşıyor. 2024 model yılında tanıtılan GranTurismo Folgore'dan sonra şimdi sırada, elektrikli Grecale Folgore bulunuyor.

Maserati Grecale şasisinin geliştirilmesi, modelin elektriklendirilmesi planları da içermişti. Ancak GranTurismo'dan farklı olarak, Grecale, dogbone tarzı bir batarya ve üçlü tahrik ünitesi düzeni almadı. Bunun yerine, geleneksel skate park tarzı alt yapı ve altı prizmatik hücreden oluşan 33 büyük modül olan 105 kWh'lık bir batarya ile çalışan çift 205 kilowatt motorlara sahip.

Toplam birleşik güç, 550 beygir gücü (410 kW) ve 605 lb ft (820 Nm) tork ile sınırlı kalıyor. Günümüzde bu güç rakamları, daha önce benzinli veya elektrikli bir güç aktarma organı için, SUV pazarının en üst sıralarında yer alırdı. Ani torkun etkisi ve dört tekerlekten çekiş özelliği de göz önüne alındığında, 605 lb ft oldukça etkileyici görünüyor.

Ancak, modern EV çağında, Grecale Folgore'un çoğu istatistiksel verisi, kağıt üzerinde en azından pazarın gerisinde kalıyor. 400 V mimarisinin kullanılma kararı, oldukça büyük bir 105 kWh'lık bir bataryanın, DC hızlı şarj cihazına bağlandığında maksimum 150 kW şarj hızına ulaşabileceği anlamına geliyor. Bu da bataryayı en iyi şartlarda %20 ila %80 seviyeleri arasında şarj etmek için oldukça yavaşça 29 dakika alıyor. Şarj cihazı, Avrupa'da üç fazlı elektrikle kullanılabilen 22 kW'a kadar yetenekli, ancak bu da kullanılabilir durumda bulunmuyor.

Henüz resmi EPA menzil derecelendirmesi açıklanmamış olsa da, Avrupa'da WLTP testinde Grecale, maksimum 501 kilometreye (311 mil) kadar çıkarken, en az verimli konfigürasyonda 426 kilometreye (264 mil) kadar düşebiliyor. EPA menzil tahminleri genellikle WLTP rakamlarının %70'i civarında oluyor.

Bu batarya paketi birleşik bir şasiye monte edilmiş olmasına rağmen, 1.490 lb (676 kg) ağırlığa ulaşıyor ve bu da neredeyse tam 5.500 lb'a (2.494 kg) varan toplam boş ağırlığa katkıda bulunuyor. Model şu anki en üst düzey içten yanmalı motor (ICE) Trofeo ve Modena modellerine kıyasla tam olarak 1.000 lb (454 kg) fazla ağırlığa sahip. Bu ek ağırlık, Grecale Trofeo'dan daha fazla güç üretmesine rağmen, Folgore'un sadece 4,1 saniyelik bir hızlanma yapmasına neden oluyor.

Çift motor, şüphe götürmeyen bir doğrusal ivmelenme sağlıyor, ancak Spor modunda "gaz" pedalına tüm hızıyla bastığınızda beklenen seviyelerdeki EV hızlanma (ivmenin değişim hızı için bilimsel terim) asla tam olarak bekleneni vermiyor. Normalde, Trofeo 0 100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlıyor.

Diğer yandan, Folgore'un Trofeo ve Modena ile aynı şasiyi paylaşmasından dolayı, Maserati'nin Grecale'nin süspansiyonunu bu kadar fazla ek yükü kaldıracak şekilde ayarlaması zorlu bir görev olmuş. Tüm dört köşede adaptif amortisörler ve hava yayları, özellikle daha kötü yollarla daha fazla ceza almak zorunda kalıyor. En yumuşak Konfor ayarlarında, Grecale, çukurlarda fark edilir bir şekilde sarsılmaya başlıyor.

Daha da şaşırtıcı olan ise, süspansiyonun Off Road modunun direksiyon simidindeki bir düğme aracılığıyla seçilmesi en iyi performansı verdiğini gösteriyor. Bu sayede, Grecale, aracın toplam boş ağırlığını daha iyi taşıyabildiği için, sertlik düzenleyici şokların çok fazla sorma talebinde bulunmasının aksine, yer yüzeyinin sönümleme kuvveti sağlamasına olanak tanıyor. Belki de Maserati daha büyük hava yayları veya daha güçlü amortisörler kullanmalıydı en azından daha fazla lastik yan duvarına sahip daha küçük 19 inçlik tekerlekleri seçmek süspansiyonun daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilirdi.

Grecale Folgore'un sürüş dinamiklerindeki sürprizlerin bir kısmı, Trofeo modelinin hafif, atılabilir ve son derece çekici doğasına atfedilebilir. Üst düzey Folgore'un, altı rakamlı bir fiyat sınıfına dahil olmasına rağmen, hatta kendi daha ucuz ICE kardeşinin bile başarısını aşamaması, oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkarıyor.

Öte yandan, Folgore, menzili oldukça hızlı tüketiyor. 136 mil (220 km)lik bir sürüş rotasını içeren ve çoğunlukla menzil rakamlarını artıran düşük hızlarda gerçekleşen bir günlük sürüş sonucunda, aracın gösterge paneli, bataryanın toplam şarjının %54'ünü kullandığını bildirdi bu da benzer koşullarda gerçek dünya menzilinin yaklaşık 250 mil (402 km) olduğunu göstermekte. Yavaş şarjın getirdiği hız sıkıntısı göz önünde bulundurulduğunda, bu rakam birçok potansiyel EV alıcısını hayal kırıklığına uğratabilir.

Ancak, Folgore için her şey kötü değil. Tasarımcı Klaus Busse'nin temiz hatları hala göz alıcı. Grecale'in kaslı formunun altına gizlenen elektrikli tahrik mekanizmasını işaret eden detaylar, 1950'lerin Formula yarış arabalarını anımsatan içe çekilmiş bir ön ızgarayı ve egzoz uçlarının olmadığı daha temiz bir arka ucunu içeriyor. Dikkat çekmeyen bir diğer detay ise yolcu bölmesinin altına monte edilen yapıyı düz bir zemin oluşturuyor ve bu, benzinli Grecale ile aynı genişlikte kalıyor, böylece arka koltuk alanı ve bagaj yük kapasitesi oldukça geniş olabilmiş.

Bu küçük dış tasarım revizyonları, yaklaşık %5'e varan bir aerodinamik direnç azalmasına katkıda bulunuyor en küçük bir yardım bile önemlidir, sonuçta. Ayrıca Maserati, ev pazarının şarj verimliliğini ve elektrik kullanımını dengelemek için tüm evin güç çekimini optimize etmek için yük yönetim yazılımını içeren bir Wallbox ev şarj sistemi ve akıllı telefon uygulamasına öncelik verdi.

Bu birleşik visyon, Folgore ile gerçek bir yaşamı optimize etmede yeni EV alıcılarını çekmeye yardımcı olabilir, ancak modelin sönük verileri nedeniyle hala menzil anksiyetesi yaşayan tereddütlü dönüşümcülerin başka yönlere bakmasına neden olabilir.

Folgore'un ideal müşterisinin, zaten bir EV sahibi olan ve yaşam tarzında gereken değişime aşina olan birisi olabileceği söylenebilir. Bu müşteri, benzinli Grecale'nin çekiciliğini, stilini ve belirli bir elektrikli lüks vizyonunu, Maserati'nin zarafetini benimseyen ve tercih eden yeni bir müşteri profili olabilir. Ancak, Maserati'nin modelin elektrikli versiyonunun, Porsche'un Macan EV'nin menzil ve performansı gibi gelişmelere cevap verebilecek, neredeyse eskimiş bir model olarak kalma tehlikesi vardır.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ