M4 Yongası Apple'ın Teknolojideki Liderliğini Güçlendiriyor | Teknoloji

M4 Yongası Apple'ın Yeni Teknolojik Harikası Detaylı İnceleme
A pple Yeni M4 Yongasını Tanıttı İşte Detaylar

Teknoloji devi Apple, bugün "Let Loose" etkinliğinde yeni M4 yongasını detaylı bir şekilde tanıttı. Bu yeni yonga, iyileştirilmiş yapay zeka ve makine öğrenme kapasitesine odaklanarak dikkat çekiyor.

Apple'ın M4 yongası, 3nm ikinci nesil bir süreç üzerine inşa edilmiş olup dört performans ve altı verimlilik çekirdeği ile birlikte 10 çekirdekli bir GPU'yu barındırıyor. Güç açısından, Apple'ın iddiasına göre M4'ün CPU'su M2'ye göre %50 daha hızlı, GPU ise dört kat daha hızlı. Bellek bant genişliği de 120GB/s hızına çıkartılmış ve iPad serisi için ilk kez dinamik önbellek desteği, donanım hızlandırmalı ışın izleme ve donanım hızlandırmalı ağ gölgelendirme özellikleri eklenmiş. Ayrıca, Apple, M4'ün sınıfının lider enerji verimliliğini koruduğunu belirtiyor M4, M2'nin aynı performansını sunarken gücün yarısıyla bunu başarabiliyor.


M4 Yongası Apple'ın Yeni Teknolojik Harikası Detaylı İnceleme - 2

M4 ayrıca, 38 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli bir sinir motoru ile donatılmış durumda ki bu, şirketin A11 Bionic'deki ilk NPU'ya göre 60 kat daha hızlı. Apple, M4'ün sinir motorunun gerçek zamanlı Canlı Altyazılar, Final Cut Pro'daki video sırasında konu izolasyonu ve StaffPad'deki otomatik müzik notaları gibi görevleri destekleyeceğini ve hızlandıracağını belirtiyor.

M4 yonga çipi, iPad Pro serisinde ilk kez olmak üzere AV1 donanım hızlandırması ve dolaşım tabanlı iş yükleri gerçekleştirirken azaltılmış bellek gereksinimleri gibi diğer özelliklere de sahip.


M4 Yongası Apple'ın Yeni Teknolojik Harikası Detaylı İnceleme - 3

Apple'ın M4 yongası, öncelikle bugün ön siparişe açılan yeni 11 ve 13 inçlik iPad Pro modellerinde kullanılacak ve resmi satışlar 15 Mayıs'ta başlayacak.

Apple'ın "Let Loose" etkinliğindeki tüm gelişmeleri buradan canlı olarak takip edebilirsiniz.

Bu çok yönlü ve güçlü özelliklerle donatılmış olan M4 yonga çipi, teknoloji dünyasında büyük bir heyecanla karşılandı. Yeni iPad Pro modelleri ile birlikte kullanıma sunulacak olan M4 yonga çipi, Apple'ın teknoloji alanındaki liderliğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Apple'ın M4 yonga çipi ile ilgili detaylı bilgileri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ