Lyme Hastalığına Karşı Koruyucu Kapsül Geliştiriliyor

Lyme Hastalığına Karşı Koruma Sağlayacak Yeni Teknoloji
T arsus Pharmaceuticals, bir kapsülün içinde pek sevilmeyecek bir tada sahip, ancak taşıyıcının birkaç hafta boyunca keneler tarafından bulaşılan Lyme hastalığına karşı koruma sağlayabileceğini geliştiriyor. Irvine, California merkezli biyoteknoloji şirketi Şubat ayında küçük bir erken aşama denemesinin sonuçlarını duyurdu. Buna göre, ilacı aldıktan 24 saat sonra, keneleri öldürebiliyor ve etkileri 30 güne kadar sürüyor.

Lyme hastalığı, ABD'de hızla büyüyen bir sorun haline geldi. Merkezler for Disease Control and Prevention'ın en son verilerine göre, her yıl yaklaşık 476.000 kişi bu hastalık için teşhis edilip tedavi ediliyor. Bu sayı, bir enfeksiyon doğrulanmasa bile bir keneye ısırılmadan tedavi edilen birçok hastanın olması nedeniyle muhtemelen bir abartı olsa da, Lyme hastalığının sağlık sistemi üzerindeki yükünü vurguluyor CDC ve Yale Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, yaklaşık olarak yılda 1 milyar doları buluyor.

Şirketin test ettiği deneysel kapsül lotilaner adlı bir ilacın formülasyonudur. Bu ilaç, parazitleri sinir hücreleri arasında sinyallerin iletimini engelleyerek felç edip öldürür. Lotilaner, zaten Credelio markası altında köpeklerde ve kedilerde pire ve keneleri kontrol etmek için veteriner tıbbı olarak onaylanmıştır.

Tarsus, kapsülünün aslında Lyme hastalığını önleyebildiğini kanıtlamadı. Bunun için, yüksek risk altındaki yüzlerce kişide ilacın test edilmesi gerekecek. Ancak, Hu dikkatli bir iyimserlikle "Bu hap, muhtemelen düşünmenize gerek kalmadan önceden maruziyet profilaksisi olabilir," diyor.

Tarsus'ın hapının Lyme hastalığını gerçekten engelleyebilip engelleyemeyeceğini kanıtlamadı. Bu, hastalığın yüksek risk altındaki yüzlerce insan üzerinde test edilmesini gerektirecek. Ancak Hu dikkatle iyimser ve "Bu hap, muhtemelen düşünülmeden önce pre exposure profilaksisi olabilir" diyor.

Tarsus pillaları kesin olarak Lyme hastalığını önleyebildiğini kanıtlamadı. Bunun için yüksek risk altındaki binlerce kişide ilacın test edilmesi gerekecek. Ancak Hu, "Bu hap potansiyel olarak düşünmeden önce bir profilaksis olabilir" diyor.

Tarsus pillaları kesin olarak Lyme hastalığını önleyebildiğini kanıtlamadı. Bunun için yüksek risk altındaki binlerce kişide ilacın test edilmesi gerekecek. Ancak Hu, "Bu hap potansiyel olarak düşünmeden önce bir profilaksis olabilir" diyor.

Azamian, insanlara doğru yapıldığında Lyme hastalığının etkileri olabilen bir alt kümenin olduğunu belirterek, "Bu hastalığın önlenmesi gerçekten inanılmaz bir fırsat olurdu" diyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ