Lucid Motors Yeniden Yapılanma ve Elektrikli SUV Lansmanı Öncesi Mücadele

Lucid Motors İş Gücü Kesintisi ve Otomotiv Endüstrisinde Zorluklar
L ucid Motors'in 400 işi kestiği, düzenleyici bir bildirime göre. Bu, iş gücünün yaklaşık altı yüzdeyi oluşturuyor. Tesadüfen, şirket geçen yıl da 1.300 işi kesmişti. Tüm bunlar, bu yıl ilerleyen bir zamanda ilk elektrikli SUV'unun piyasaya sürülmesinden hemen önce gerçekleşti, otomobil üreticisi için kritik bir lansman.

Muhtemelen bu işten çıkarmaların nedeni hakkında tahminde bulunabilirsiniz. 400 kişi, "yeniden yapılandırma" olarak bilinen her zaman kullanışlı ve belirsiz terimden dolayı kovuldu. Şirket bu yeniden yapılanmanın üçüncü çeyreğin sonunda tamamlanmasını beklediğini söylüyor, ancak kimseyi yeniden işe alacaklarını söylemedi.
Şirketin CEO'su Peter Rawlinson, TechCrunch tarafından yayınlanan bir şirket e postasında, "Her zaman maliyetler konusunda dikkatli olmalıyız. Şirketi gelecekteki başarı ve büyüme fırsatları için en iyi şekilde konumlandıracağını düşündüğümüz bir şekilde kaynaklarımızı optimize ediyoruz" dedi.

Bu iddialı hedefler, yukarıda bahsedilen EV SUV'yu içerir ve adı Lucid Gravity. Şirket onu "dünyanın en iyi SUV'si" olarak adlandırıyor ve iki elektrik motoru, dört tekerlekten çekiş ve bir şarjda beklenen maksimum menzil olan 440 mil özelliklerine sahip olacak. Bunlar gerçekten iyi teknik özellikler.Ancak aracın beklenen fiyatının 80.000 dolar olması bekleniyor. Kuzey Amerika'da EV büyümesi durdu, bu yüzden eğer EV popüler olmazsa, muhtemelen yeniden yapılandırma zamanı olacak. Eğer bu başarısız olursa, Lucid her zaman Suudi hükümetine daha fazla araba satabilir.

Durağan EV büyümesinden bahsederken, çoğu büyük ABD üreticisi geçen yıl personelini çıkardı. Tesla'nın sıkıntıları ortak bilgi olsa da, Rivian da iş gücünü dramatik bir şekilde azalttı. Bu durum, California merkezli Fisker için de geçerli.

Lucid Motors'in yaşadığı bu gelişmeler otomotiv endüstrisi için oldukça dikkat çekici.Şirketin hem içerideki hem de dışarıdaki zorluklara karşı başarıya ulaşma hedefiyle uzun vadeli planlarını nasıl güncellemeyi düşündüğü de merak konusu.