Lucid Air Prototip Üretimi ve Zorluklar | Otomobil Haberleri

Lucid Air Kaçırılmış Üretim Hedefleri ve Sektördeki Etkisi
L ucid Air Prototip Üretimi ve Zorluklar

2017 yılında ilk Lucid Air prototipini gördüğümüzde etkilenmememiz mümkün değildi. Bu alfa yapı, genellikle önceden hazırlanmış demolar yerine işlevsel bir bilgi ve eğlence yazılımıyla tamamlanan prototiplerden çok daha gerçekçi görünüyordu. Ancak bu girişimci otomobil üreticisi o günden beri hiç kolay bir dönem geçirmedi. Dün, Şubat ayının sonlarına doğru yapılacak bir yatırımcı çağrısından önce, 2023'ün dördüncü çeyreğine ait teslimatlarını açıkladı ve rakamlar çok kötü.

Lucid aslen Air sedanı'nı 2019'da piyasaya sürmeyi planlıyordu. Tesla'nın eski Başkan Yardımcısı ve Başarılı Araç Mühendisi Peter Rawlinson ile tasarımcı Derek Jenkins tarafından dizayn edilen Air, iç mekanda Mercedes Benz S Class'ın uzay ve lüks seviyelerini hedefliyordu ancak daha küçük bir Mercedes E Class boyutuna sahipti. Düşük dirençli gövdesinin altında son derece gelişmiş bir elektrikli araç güç aktarma organı bulunuyordu bu güç aktarma organı, son derece hızlı bir ivmelenme, yüksek bir maksimum hız ve sınıfının en iyi menzile sahipti.

Ancak yeni bir otomobil şirketi kurmak ne kolay ne de ucuzdu. Lucid, Suudi Arabistan devlet fonunun şirkete 2018 yılında 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmasına kadar finansman elde etmekte zorlandı. Bu yatırım, Lucid'in Arizona'daki fabrikasında çalışmalarını tamamlamasına ve Air'in gelişimini sürdürmesine olanak tanıdı.

Şirket daha sonra üretimin 2020'de başlayacağını bildirdi bu tarih, o yılın başlarında ortaya çıkan küresel salgın nedeniyle askıya alındı. O dönemde Rawlinson, üretimin o yılın ilerleyen zamanlarında hala mümkün olduğunu Ars'a belirtmiş, ve duyurdukları özellikler gerçekten etkileyiciydi başlangıç versiyonu olan Air Dream Edition için 1.000 beygir gücünün üzerinde (745 kW) ve 517 mil (813 km) menzile sahipti.

Ancak bu büyük rakamlar, eşit derecede büyük bir fiyatla eşleşiyordu 169.000 dolar veya biraz daha az güçlü, biraz daha kısa menzilli Air Grand Touring için 139.000 dolar.

Ancak 2020, bir üretim aracı olmadan geçti. 2021'de, yayın adayı prototipte ilk sürüşümüzü yaptık, ancak Ars, Air'in sürücü koltuğu arkasından bir yıl kadar sonra tatmak için fırsat buldu. Bulduğumuz şey, birçok alanda oldukça yetenekli olan ancak diğer alanlarda eksik olan bir araçtı ve araçlar arasında eşitsiz yapım kalitesi vardı.

O zamandan beri, şirket bir dizi daha ucuz varyant ekledi Lucid şu anda Air Pure'u, mevcut teşvikler dikkate alındığında 74.000 dolara satabilmektedir. Ancak bu, bir sipariş patlamasına yol açmamıştır.

2023'ün son üç ayında, Lucid sadece 2.231 Air EV üretti ve bunlardan 1.734'ünü müşterilere teslim etti. Yıl boyunca elde edilen sonuçlar ise pek parlak değildi Lucid 8.428 araba üretti ve bunlardan 6.001'ini teslim etti.

Beklendiği gibi, bu durum şirketin hisse performansı için pek iyi olmadı bu durum, haftanın başından bu yana %20 oranında düşüş yaşanmasına neden oldu.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ