Systemd 255: Linux'ta Beklenen TPM Desteği ve Daha Fazlası!

Linux'ta Gelişen Yeni Değişiklikler | Teknoloji Haberleri
W indows'un ünlü "Mavi Ekranı" biraz espri konusu olmuştur. İnsanlar, onları doğada gözlemleyerek hobi haline getirdiler ve bazı çevrelerde, bunlar hala bilgisayarların iddia edilen dengesizliği ve kararsızlığı için bir kıstas olarak kabul edilmektedir. Günümüzde, macOS'taki ağlı PC'ler hala bir BSOD (Blue Screen of Death Mavi Ekranı) hatası ile temsil edilmektedir.

Ancak BSOD, aslında bir teşhis aracı olması gereken, teknisyenlerin ilk önce çökmenin neden olduğu soruna odaklanmalarına yardımcı olan bir bilgilendirme ekranıdır eski Windows BSOD hata kodlarının genellikle geniş ve belirsiz olması, bu fikri kötü yapmaz. Bugün, Linux systemd projesinin 255. sürümü, Linux'un çöktüğünde tam ekran hata mesajları oluşturan systemd bsod bileşenini ekleyerek bu orijinal amacı onore ediyor.

systemd bsod bileşeni şu anda "deneyimsel" ve "değişebilir" olarak listelenmiştir. Ancak işlevsellik oldukça basittir LOG_EMERG seviyesine ulaşan her kayıtlı hata mesajı tam ekran olarak görüntülenecek ve insanların fotoğraf çekmelerine veya not alabilmelerine olanak tanıyacaktır. Phoronix'e göre, modern Windows'ta olduğu gibi, Linux sürümü de bilgiyi telefonunuzda kolayca aramak için bir QR kodu oluşturacaktır.

Bu, tek bir yazılım projesine küçük bir değişiklik olsa da, systemd, Debian, Fedora, Arch, Ubuntu, CentOS, Red Hat Enterprise Linux ve birçok başka türe kadar olan büyük Linux dağıtımlarının hizmetlerini ve sistem ayarlarını yönetir. Hangi Linux sürümünü kullandığınıza bağlı olarak, bu systemd sürümünü ne kadar sık ve ne kadar agresif biçimde yeni upstream yazılım paketleriyle entegre edildiğini ve yeni sürümlere ne kadar hızlı bir şekilde geçtiğinizin biraz ihtimali vardır.

Systemd'in 255. sürümü, TPM desteği, disk şifreleme ve btrfs dosya sistemleriyle uyuma hibernasyon kullanma gibi çeşitli özellik ve düzeltmelere sahiptir. Ancak bu iyileştirmeler, son forum gönderilerine "Micro$oft" kelimesini yazarken ansızın mavi bir ekran hatasıyla karşılaşan sert bir Linux hayranının düşüncesinden daha komik değiller.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT