Lenovo Yeni Windows 11 Dizüstü Bilgisayarları Yoga Slim 7x ve ThinkPad

Lenovo Snapdragon X Elite ile Güçlendirdiği Yeni Dizüstüler
L enovo, Qualcomm’un Snapdragon X Elite çipiyle çalışan iki yeni Windows 11 dizüstü bilgisayarını piyasaya sürüyor. Bunlardan ilki, Arm tabanlı bir çip ve güçlü bir NPU’ya sahip olan ThinkPad T14s Gen 6, aslında Lenovo’nun en popüler kurumsal dizüstü bilgisayarı. Diğeri ise, X Elite’in performans ve güç verimliliğinden daha iyi faydalanmak için tasarlanmış, tamamen yeni bir şasiye sahip olan Yoga Slim 7x. Lenovo doğrudan ifade etmese de, Yoga Slim 7x'in, Windows için bir MacBook Air rakibi oluşturma çabası olduğu söylenebilir.

Dipnot olarak belirtmek gerekirse, henüz Microsoft'un yeni Copilot+ özelliklerine sahip olmayan bir ön üretim versiyonunu denedim, bu yüzden bu, sadece dizüstü bilgisayarın donanımına erken bir bakış niteliği taşıyor. Ancak gördüğüm kadarıyla beğenecek çok şey var.


Lenovo Snapdragon X Elite ile Güçlendirdiği Yeni Dizüstüler - 2

Dizüstü bilgisayarın vurgu yapabileceği özellikler arasında 14 inçlik 3K 90Hz OLED ekranı ve şık alüminyum şasisi bulunuyor. Ekran, DCI P3'ün tamamını kapsayan bir renk gamı sunarken 500 nite kadar parlaklık sağlıyor. Ekranın üstünde, Slim 7x'in, Windows Hello için FHD web kamerası ve IR sensörleri desteklemesine olanak tanıyan, Lenovo'nun imzası olan bir iletişim sekmesi bulunuyor ve ekstra kalın çerçevelere ihtiyaç duymadan, dört mikrofonla birlikte kullanıcıya sunulmuş.

Sadece 2.84 pound ağırlığındaki Slim 7x, 13 inçlik bir MacBook Air'den sadece onda bir pound daha ağır ve 15 inçlik bir MacBook Air'den yarım pound daha hafif. Yaklaşık 0.51 inç kalınlığıyla ise, Apple'ın rakiplerinin hiçbiri kadar ince değil. Snapdragon X Elite çipinin güç verimliliğine odaklanmasına rağmen, Slim 7x, MacBook Air'de olduğu gibi, soğutma için ayrıntılı fanlara sahip.

Başka bir yerde, sistem üç USB C 4 portu, Wi Fi 7 ve oldukça güçlü dört hoparlör seti özelliklerine sahip. Ayrıca Slim 7x'in klavyesi beni oldukça şaşırttı, çünkü tipik olarak bu kadar ince bir sistemde elde ettiğinizden daha uzun olan 1.5mm tuş hareket mesafesine sahip.


Lenovo Snapdragon X Elite ile Güçlendirdiği Yeni Dizüstüler - 3

Son olarak, her şeyi besleyen 70Wh'lik bir batarya bulunuyor, bu da ThinkPad T14s üzerindeki 58Wh bataryadan önemli ölçüde daha büyük.

Ne yazık ki, Snapdragon X Elite'in Windows 11'de performansı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmadan (uygulama uyumluluğu gibi) veya Microsoft'un Copilot+ özelliklerinin ne kadar etkili olacağını bilmeden, Yoga Slim 7x'in yeteneklerine dair tam bir bakış sunmam mümkün değil. Ancak yine de, iyi performans ve pil ömrü sunan daha ince dizüstü bilgisayarları görmek isteyen herkes için, Windows için Arm tabanlı yeni nesil işlemcilerle yapılan çalışmaların ne tür işler başarabileceğini görmek umut verici.

Yoga Slim 7x'in Haziran ayında 1.199 dolardan başlayarak satışa sunulması bekleniyor ve yalnızca Best Buy'da satılacak ülkemize ne zaman gelir yada gelmez merak konusu.


Lenovo Snapdragon X Elite ile Güçlendirdiği Yeni Dizüstüler - 4