Güneş Fırtınası Dünyayı Etkisi Altına Aldı! Detaylar İçin Tıklayın

Kuzey Işıkları Gökyüzünü Aydınlattı! Güneş Fırtınası Etkileri
G eçtiğimiz Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın geniş bir bölgesinde görülen olağanüstü aurora gösterilerinin ardından, uzmanların verdiği bilgilere göre şiddetli bir manyetik fırtına en azından Pazar gününe kadar devam edecek.

ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer Tahmin Merkezi'ndeki Solar Hava Tahmini Merkezi, Cumartesi sabahı, artmış Güneş aktivitesi nedeniyle "aşırı" G5 koşullarının devam ettiğini gözlemledi.

Merkez, sosyal medya sitesi X'te Cumartesi sabahı bir güncellemesinde "Büyük ve manyetik olarak karmaşık güneş lekesi kümesinin önümüzdeki birkaç gün içinde görünmez hale gelene kadar güçlü parlaklıkların ve CME'lerin (koronal kütle atılımları) tehdidinin devam edeceğini" belirtti.


İyi ve Kötü Etkiler

Birçok gözlemci için artan Güneş aktivitesi Cuma gecesi memnuniyetle karşılandı. Birçok Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer konumlarda kuzey ışıklarının gösterimi alışılmadık bir şekilde görüldü. Solar fırtınanın enerji yüklü parçacıkları Dünya atmosferinden geçerken parlak pembe gökyüzleri gözlendi. Texas'a kadar uzanan parlak pembe gökyüzleri de görüldü. Tahminlere göre devam eden Solar aktivite nedeniyle Cumartesi günü tekrar uzun süreli kuzey ışıkları gözlemlenebilir.

Bununla birlikte bazı zararlı etkiler de oldu. NOAA'ya göre, enerji şebekesi iletilerinde düzensizlikler ve bozulmuş uydu iletişimleri ve GPS hizmetleri yaşandı. SpaceX'in Starlink uydu internet ağı kullanıcıları yavaş indirme hızları bildirdi. Cumartesi sabah erken saatlerde, SpaceX'in kurucusu Elon Musk, şirketin Starlink uydularının "büyük bir baskı altında olduğunu, ancak şu ana kadar dayandıklarını" söyledi.

Bu, 20 yıldan uzun bir süredir kaydedilen en yoğun Güneş fırtınasıdır. Son G5 olayı, en aşırı kategori olan bu tür fırtınaların en sonunun 2003 yılında gerçekleştiği zaman ısveç ve Güney Afrika'da elektrik problemlerinin bildirildiği zamandır. Bu fırtınanın önümüzdeki bir veya iki gün içinde yoğunlaşması durumunda bilim insanları, daha geniş çaplı güç kesintileri, devre dışı kalmış uydular ve GPS ağlarının uzun vadeli hasarının risklerini saydı.Bu Fırtınaların Sebepleri

Bu tür fırtınalar, Güneş'in manyetik alanının ve plazmasının önemli bir miktarını Güneş rüzgarına fırlattığında tetiklenir. Bu tür koronal kütle atılımlarının derin Güneş'te altta yatan nedenleri tam olarak anlaşılmamaktadır. Ancak, NASA'nın Parker Güneş Sondası ve diğer gözlemlerle elde edilen verilerin bilim insanlarının bu tür fenomenleri daha iyi anlamalarına ve tahmin etmelerine yardımcı olacağı umulmaktadır.

Bu koronal kütle atılımları Dünya'nın manyetik alanına ulaştığında onu değiştirir ve elektrik hatlarına ve transformatörlere önemli akımlar getirebilir, hasarlara veya kesintilere neden olabilir. En yoğun manyetik fırtına, 1859 yılında, sözde Carrington Olayı sırasında gerçekleşti. Bu, dünya çapında aurora ışıklarını ortaya çıkardı ve o dönemde dünyada 125.000 mil telegraf hattı bulunduğu için birden fazla telegraf istasyonunda yangınlara neden oldu.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ