ABD, Kaspersky Antivirüs Yazılımını Yasakladı: Güvenlik Riski Artıyor!

Kritik Karar Kaspersky Antivirüsüne ABD Yasaklama!
A BD yönetimi Reuters'ın raporlarına ve ABD Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı bir belgeye göre Temmuz ayından itibaren Kaspersky antivirüs yazılımının tüm satışlarını ABD'de yasaklayacak.

ABD, Moskova merkezli Kaspersky Lab tarafından üretilen güvenlik yazılımlarının ulusal güvenlik riski oluşturduğuna inanıyor ve Rus hükümetinin Kaspersky'nin yazılımını kötü amaçlı yazılım yüklemek, diğer güvenlik güncelleştirmelerini engellemek ve "Amerikalıların kişisel bilgilerini toplamak ve silahlandırmak" için kullanabileceğini düşünüyor.


ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, "Ulusal güvenlikten bahsettiğinizde, genellikle silah ve tanklar ve füzeler akla gelir" diyerek, "Ancak gerçek şu ki, giderek daha fazla, teknoloji hakkında ve ikili kullanım teknolojisi ve veri hakkında" diye Wired'a yaptığı bir basın toplantısında belirtti.

Vatandaşlar ve işletmeler, yeni yazılım satın alımına 24 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan kısıtlamaların federal sicile kaydedilmesinden 30 gün sonra engellenecek. Mevcut kullanıcılar hala yazılımı indirebilecek, yeniden satış yapabilecek ve 100 gün boyunca yeni güncellemeleri indirebilecek.

ABD'de yasağın yürürlüğe girmesinden sonra Kaspersky yazılımını satmaya devam eden şirketler cezai yaptırımlara tabi tutulabilir.

Bu yasak, Trump yönetimi döneminde 2018 yılında imzalanan ulusal savunma yetkilendirme yasasını kullanarak uygulanmaktadır.
 Kaspersky'nin yazılımının ABD hükümeti kurumlarında yasaklanmasının ardından, şirketin Rus istihbarat operasyonlarına bağlantıları iddialarıyla birlikte devam eden endişelerin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. 2022 yılı başlarında Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline başlamasından bir ay sonra, ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Kaspersky'yi Huawei ve ZTE gibi Çinli donanım üreticilerini de içeren bir güvenlik tehdidi listesine ekledi. Kaspersky'yi bu listeye eklemek tüketici satışlarını yasaklamazken, FCC'den Kaspersky'e finansman almasını engelledi.

Kaspersky ve temsilcileri her zaman ABD hükümetinin iddialarını reddetti. CEO Eugene Kaspersky, 2017 raporlarını "politik bir gündemde pişirilmiş saçmalık" olarak nitelendirdi ve şirket benzer şekilde 2022'de FCC'yi kararları "politik sebeplerle" vermekle suçladı ve "Kaspersky ürünlerinin herhangi bir teknik değerlendirmesine dayanmaksızın" kararlar aldığını iddia etti.

Bu önlemin Rus istihbarat operasyonlarına bağlantıları iddiaları ve teknik değerlendirme uygulamaları konusunda giderek artan endişelerin bir sonucu olduğu belirtiliyor.