Aşılanmamış Amerikalıların Kızamık Virüsü Yayma Sorumluluğu

Kızamık Vakaları Artıyor Aşısız Amerikalılar Dikkat!
D ünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Tıp Derneği, aşılanmamış Amerikalılara, aşırı bulaşıcı kızamık virüsüne karşı aşı olmaları yönünde ayrı ayrı ancak benzer çağrılar yaptı. Aşı oranlarının düştüğü, vakaların küresel ve ulusal düzeyde arttığı ve bahar tatili seyahat döneminin başladığı bir dönemde, aşısız Amerikalıların kızamık virüsünü yayma sorumluluğuna dikkat çektiler.

2024 yılının ilk 12 haftasında, ABD'deki kızamık vakalarının 2023 yılındaki toplam vaka sayısını zaten aştığı ve muhtemelen geçtiği belirtildi. CDC'ye göre 14 Mart itibariyle 17 eyalette 58 kızamık vakası bildirildi. Ancak medya hesaplarına göre o zamandan beri daha fazla vaka olduğu, CBS News'e göre toplamda en az 60 vaka olduğu belirtildi. 2023 yılında ise 20 eyalette 58 vaka vardı.

"Bu yıl şimdiye kadar 17 eyalette bildirilen onaylanmış kızamık vakalarından da anlaşılacağı üzere, kişisel tercih veya yanlış bilgilendirmeye dayalı olarak aşılanmayan bireyler, kendilerini ve diğerlerini, aşı olmamış küçük yaştaki çocuklar, kanser hastaları ve diğer bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar da dahil olmak üzere, hastalık riski altına sokuyor," dedi AMA Başkanı Jesse Ehrenfeld Pazartesi günü aşı olma konusunda çağrıda bulunarak.

En son veriler, ABD'deki okul öncesi çocukların aşılanma oranlarının ulusal olarak %93'e düştüğünü, hastalığın yayılmasını engellemek için hedeflenen %95'e düşen bir seviyeye gerilediğini ve tıbbi olmayan nedenlerle aşı muafiyetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

CDC de Pazartesi günü kızamık aşısını teşvik eden bir sağlık uyarısı yayınladı. CDC, aşısız Amerikalıların büyük ölçüde virüsün ülkeye sokulması sorumluluğunda olduğunu ve yerel topluluklardaki aşı olmamış çocuk gruplarının virüsü bir kere geldiğinde yaydığını vurguladı. Şu ana kadar ajansa bildirilen 58 kızamık enfeksiyonu, yedi eyaletteki yedi salgından vakaları içermektedir. Vakaların çoğu aşı için uygun yaşta olan ve aşılanmamış olan çocukları içermektedir. 58 vakadan 54'ü (%93'ü) uluslararası seyahatle ilişkili ve çoğu kızamık ithalleri aşılanmamış ABD'liler tarafından yapılmaktadır. Hastalığın yayılmasını önlemek ve ithalden toplum içi bulaşım riskini azaltmak için, CDC, "tüm ABD vatandaşlarının, destinasyonlarına bakılmaksızın, uluslararası seyahatlerinde MMR aşılarını güncel tutmalarını tavsiye etmektedir." Ajans ayrıca ebeveynlere şunları önerdi "Seyahat etmese bile, çocukların tüm önerilen MMR aşılarını almalarını sağlamalıdır. İki doz MMR aşısı, bir dozdan (%93) daha iyi koruma sağlar (%97). MMR aşısı almak, kızamık, kabakulak veya kızamıkçık almaktan çok daha güvenlidir."

Zaten aşılanmış Amerikalılar için ve yüksek aşılanma oranına sahip topluluklar için risk düşüktür, CDC belirtti. "Ancak, düşük kapsama alanına sahip bölgeler, bazı toplulukları salgın riski altında bırakmaktadır." Bu durum da ülkenin 2000 yılında tamamen ortadan kaldırdığı kızamığı tekrar geri getirebilecek geniş, sürekli yayılma riskini tehdit etmektedir. ABD, 2019 yılında aşılanmamış çocuklar arasındaki salgınlar nedeniyle 31 eyalette 1.247 vaka yaşanınca ortadan kaldırılma statüsünü kaybetme noktasına gelmişti. Aşı oranları o zamandan beri sadece düştü.

"Kızamık aşısındaki azalma, daha önce ortadan kaldırılmış olan bu aşı ile önlenebilen hastalığın geri dönmesi yıllardır süren ilerlemeyi ortadan kaldırmayı tehdit ediyor" diye uyaran Ehrenfeld.

Daha önce Ars'ün bildirdiği gibi, kızamık bilinen en bulaşıcı virüslerden biridir ve havada iki saate kadar kalabilir. Aşı olmayan insanların %90'ından fazlası maruz kaldığında virüsü kapabilir. Belirtiler yüksek ateş, burun akıntısı, kızarmış ve sulanmış gözler, öksürük ve karakteristik döküntüyü içerebilir. Aşı olmayan her 5 kişiden biri hastaneye yatırılırken, enfekte olan her 20 çocuktan biri zatürree geliştirir ve 1.000 çocuktan biri enfeksiyon nedeniyle ölür. Beyin şişmesi (ensefalit) 1.000 çocuktan birinde görülebilir ve işitme kaybı ile bilişsel bozukluklara yol açabilir. Virüs ayrıca önceki enfeksiyonlara karşı bağışıklık yanıtlarını yok edebilir. Çocukları yıllarca çeşitli diğer enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakan "bağışıklık hafızası" olarak bilinen bir fenomenle karşı karşıya kalabilir.

Bu önemli uyarıyı dikkate alarak, aşısız toplulukları ve sevdiklerinizi koruyun ve kızamık salgınlarının yayılmasını önlemeye yardımcı olun. Aşılarınızı güncel tutun ve sağlığınızı koruyun!


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT