La Niña ve Sıcak Sular 2024 Atlantik Kasırga Sezonu Öngörüleri

Kasırga Sezonu 2024 NOAA Tahminlerine Göre Etkinlik Artıyor
B u haftanın ilerleyen günlerinde, hava tahminleriyle görevli olan ABD federal ajansı, 2024 Atlantik kasırga sezonu için bir basın toplantısı düzenleyerek beklentilerini paylaşacak. Ancak şimdiden söyleyebiliriz ki, NOAA'nın tahminine göre bu yıl Atlantik Okyanusu, Meksika Körfezi ve Karayip Denizi'nde oldukça etkin bir sezon yaşanması bekleniyor.

Atlantik sezonu resmen 1 Haziran'da başlıyor ve mevcut eğilimlere dayanarak ilk isimlendirilmiş fırtınanın Haziran ortasından sonra ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Ancak yanılmayın yazın ilerleyen döneminde sezonun oldukça etkili olması muhtemeldir.

Neden mi? Çünkü denizler bize işaretler veriyor.

Pasifik Okyanusu'nda, Temmuz, Ağustos ve Ekim aylarında giderek yüksek bir olasılıkla ortaya çıkacak La Niña'nın, Atlantik sezonunun zirve yaptığı kritik aylarda gelişme ihtimali artıyor. Bu durum Atlantik'te birkaç etkiye sahip. İlk olarak, La Niña, tropikal Atlantik üzerinde zayıf ticaret rüzgarları ve batı rüzgarlarının birleşimiyle daha sakin bir atmosfer yaratma eğiliminde. Bu durum, tropikal fırtınaların ve kasırgaların gelişmesi ve güçlenmesi için uygun olan rüzgar kesme etkisini azaltıyor.

İkincisi, La Niña yıllarında Atlantik fırtınalarının açık okyanusa daha az geri döndüğünü destekleyen giderek artan miktarda veri bulunuyor. Bu durum, "balık fırtınalar" olarak adlandırılan, kara kütleleriyle etkileşime girmeyen fırtınaların sayısını azaltıyor. Bunun yerine, Bermuda Yüksek Basınç Sistemi gibi daha güçlü bir yüksek basınç sistemi, bu tür fırtınaları Karayip Denizi veya Meksika Körfezi'ne doğru batıya yönlendiriyor ve potansiyel olarak ABD'ye doğru.

 


Kasırga Sezonu 2024 NOAA Tahminlerine Göre Etkinlik Artıyor - 2

Denizlerden gelen başka bir sinyal ise şu anda tropikal Atlantik'te son derece sıcak sular. En azından kısmen iklim değişikliğinden kaynaklanan bu durum, okyanusun geç Mayıs'a göre daha çok Ağustos "normal"lerine yakın olan anormal derecede sıcak sularda ortaya çıkıyor.

Bu nedenle, kızgın denizler ve düşük rüzgar kesme etkisi bir araya geldiğinde, büyük miktarda kasırga etkinliği için bir reçete ortaya çıkıyor.

"Blockbuster" tahminler

Bu durumu, diğer kuruluşların mevsimsel tahminlerinde zaten görmüştük. Colorado State Üniversitesi'nden Phil Klotzbach liderliğindeki saygın tahmin ekibi, 23 isimlendirilmiş fırtına ve 11 kasırga ile "son derece etkin" bir 2024 sezonu öngördü. Her biri, tipik bir sezona göre yaklaşık %60 daha fazla.

En dikkat çeken ön sezon tahminlerinden biri, Pennsylvania Üniversitesi'nden Michael Mann, Shannon Christiansen ve Michael Kozar liderliğindeki bilim insanlarının tahmini oldu. Bu tahmin, bu yıl tropikal Atlantik'te 33 isimlendirilmiş fırtına öngörüyor. Bu, 2020'de belirlenen 30 isimlendirilmiş fırtına rekorunu aşacak anlamına geliyor.Pennsylvania tahminini atlamak kolay olabilir. İnternetin bazı köşelerinde, Mann, ısınan dünyanın tehlikeleri konusundaki açık görüşleri nedeniyle iklim felâketçiliğinin ustası olarak görülüyor. Ancak 2007'deki ilk yayınlandığı günden bu yana, Mann'ın tahmini aslında konservatif olduğunu kanıtladı. Örneğin, ekip 2020'de 20 isimlendirilmiş fırtına öngördü. Bu nedenle, durum vahim bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer sadece sayısal bir tahmin tercih ediyorsanız, dünyanın en güvenilir hesaplamalı hava tahminlerini üreten Avrupa Orta Menzilli Hava Tahmin Merkezi, üç on yıldan fazla süredir mevsimsel kasırga ​​beklentileri yayınlıyor. Merkezin zaman serisi, mevsimsel tahminin mükemmel olmaktan uzak olduğunu gösteriyor. (Çoğu kasırga sezonu tahmini, şunu belirtmek gerekirse, biraz sanat ve biraz bilim içeriyor.) Ancak, 2024 için, merkez tarihinin en yüksek tahminini yaptı. Avrupa modeli, "normal" bir yıla göre iki kat daha yüksek bir "birikmiş siklon enerjisi" tahmini yapıyor. Bu da, tropikal etkinliğin süresinin ve yoğunluğunun tipik bir sezondan iki katı olmasının beklendiği anlamına geliyor.

Her zaman olduğu gibi, yoğun bir kasırga sezonu, ABD'nin, Meksika'nın, Orta Amerika'nın veya Karayip Adaları'nın herhangi bir bölgesinin vurulacağını garanti etmez. Bunun yerine sadece zarar verici olasılıkları artırarak, bir sezonda bir vuruş olasılığını artırır.