Kuş Beyninden İlham Kargaların Zeki Yönleri

Kargalar ve Papağanların Beyninden İlham | Bilim Yazıları
K uş Beyninden İlham Almak İnsanların Yakın Takipcisi Karga ve Papağanlar

Dünya genelinde insanlar, genellikle şempanze ve goriller gibi yakın akrabalarımızı takiben, dünyanın en zeki canlıları olduğumuza inanırlar. Ancak, homo sapiens ve diğer primatlar tarafından şu anlaşılan zekâda bazı alanlar vardır ki, bu alanda insanlar rakipsiz değildir. Başka hangi hayvanın beyni, en azından belli bir fonksiyon konusunda insanın seviyesinde çalışabilir mi? Tekrar kuşlar!

Bu, kuş türleri arasında karga ve papağan gibi kuş türlerinin belirli yönlerde bizim gibi düşünebildiğini gösterdiği ilk kez değil. Kargalar, kuzey akbabaları ve kuzgunlar gibi akrabalarına ait zeki kuşlardır. Uluslararası bir araştırma ekibi, bu kuşları test ettiğinde, kuşların çalışma belleğinin insanlar ve yüksek primatlarınkinin aynı şekilde çalıştığını gördü. Tüm bu türler, bilgiyi belirli kategorilere düzenleyen "çekicinin dinamiği" adı verilen bir şey kullanırlar.

Ne yazık ki, bu onlar için, aynı hataları yaptıkları anlamına geliyor. Araştırmacılar "Kargaların (Corvus monedula) insanlarla benzer davranışsal eğilimleri vardır hafıza talepleri arttıkça anılar daha az kesin ve daha fazla yanıltıcı olur" dediği bir çalışmada son zamanlarda yayınlandı.

Unutulmaması gereken


Çalışma belleği, kısaca bir süre için öğeleri hatırladığımız bir yerdir bir tarayıcı sekmesinde aranan bir posta kodu gibi bir şeyi bulup ikinci bir sekmede yazmak. Sayılar ve kelimelerden görüntülere ve kavramlara kadar her şeyi içerebilir. Ancak bu anılar hızla bozulur ve kapasite sınırlıdır hatırlamaya çalıştıkça, beynin hepsini doğru bir şekilde hatırlama olasılığı daha azdır.

Çekicinin dinamiği, beynin çalışma belleğine duyusal girdileri alıp bunları kategorize ederek yardımcı olur. Örneğin oldukça spesifik olan "Ateş Zambak" kırmızı tonu çalışma belleğinden hızlıca solabilir ve zamanla daha az özellik hatırlanırken, hala "kırmızı" olarak hatırlanacaktır. Öncelikle ayrıntıları kaybedersiniz, ancak genel fikri daha uzun süre hatırlarsınız.

Zamanın yanı sıra, çalışma belleğini öldüren diğer şey de dikkat dağıtıcı faktörlerdir. Daha az gürültü anılar iç ve dış faktörleri dikkate alarak işe yarayacaktır. Eğer bir müşteri Ateş Zambak (bir alabildiğine açık kırmızı bir ton) haricinde Başlangıçta Fırtına (bir bej tonu) ve Londra Sisi (bir gri) 'i de göz gezdirdiğinde, her rengi doğru bir şekilde hatırlamak, çalışma belleği üzerindeki artan talepler nedeniyle daha da zor olacaktır.

Ve işte bu gibi sebeplerden dolayı özdeş kalmak karmaşıklıklar çalışma belleğini karartabilir ve beyinleri, Ateş Zambak'tan daha doğru kırmızı tonları hatırlama konusunda bazı hatalar yapabilir, özellikle beyin bunları hepsini "kırmızı" altında böldüğünde. Benzer bir müşteri, kırmızının ateşli veya daha serin bir yöne eğilimli olduğunu belirleyerek farklı, daha sıcak bir kırmızının Ateş Zambak olduğuna inanabilir.

Renklerin Canlılığı


Çekicinin dinamiği ile kısa süreli belleği nasıl işlediklerini öğrenmek için, araştırmacılar iki kargayı renkleri hatırlama kapsayan çeşitli testlere tabi tuttular. Her bir kuş, teste başlamak için bir beyaz düğmeye basmak zorundaydı. Daha sonra bir renk hedef rengi gösterilmeden önce, 64 renkli bir şema gösteriliyordu. Ardından kargalar, o şemada gösterilen renkleri hatırlayıp onları seçmek zorundaydı. Doğru cevaplar sevdikleri ödülü almalarını sağlarken, doğru fakat tam olmayan cevaplar farklı ödülleri getiriyordu.

Kuşlar yalnızca bir renk ile iyi performans sergilerken, araştırmacılar onları aynı anda daha fazla hedef renkleri hatırlamaya zorladıkça, doğrulukları düştü. Muhtemelen kısa süreli belleklerine daha büyük bir yük bindiği için, hedef renklerine yakın ancak tam olarak doğru olmayan renkleri seçme eğilimindelerdi.

Bu durum, bir müşterinin yalnızca Ateş Zambak değil, Sandstone ve London Fog renklerini de hatırlaması durumunda görebileceğimiz bir şeydir. Tek fark, bizim insanlar renk isimlerini okuyabilirdik, ancak kargalar sadece beğendikleri ödülü alamadıklarında yanlış olduklarını görebilirdi.

"Ağaçkakanlar ve primatlar, görsel çalışma belleği temsillerinde gürültüyü hafifletebilen benzer çekici dinamikleri göstermektedir" araştırmacılar aynı çalışmada dile getirdi.

Kuşların çekici dinamikleri ile nasıl ve neden uyarlandıklarını hala anlamak gerekiyor. Kuşların görüşü, insan görüşünden farklı olduğu için, araştırma ekibi dikkate alamadığı renk algısında farklılıklar olabilir. Ancak görünüşe göre, insanlarda ve diğer primatlarda evrimleşen çalışma belleği için aynı mekanizmalar, ayrı ayrı kargalarda da evrimleşmiş. "Kuş beyin" bir iltifat olarak alınmalı."


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ