Jones 1 Nebulası Rebecca Jonesın ve Astronomik Keşfi

Kadın Astronomunun Keşfi Jones 1 Nebulası Efsanevi Hikayesi
M erhaba! Bugün, 12 Aralık ve günün fotoğrafı Michal Mlynarczyk tarafından çekilmiş olan görkemli Jones 1 nebulası. Bu soluk nebulayı, Amerikalı astronom Rebecca "Becky" Jones 1941 yılında fotoğraf plakaları kullanarak keşfetmiş. Jones 1 adıyla anılan bu nebulanın özel bir yeri var çünkü astronomik objeler arasında kadınların adının geçtiği pek az örnekten biri. Jones kariyerini, dönemin tanınmış astronomlarından Harlow Shapley ve Wallace Eckert gibi isimlere asistanlık yaparak sürdürmüş.

Jones, yetenekli bir asistan olmalı ki, 1927’den itibaren Lick Gözlemevi, ardından Shapley ile Harvard Gözlemevi ve daha sonra New York City’deki Watson Bilimsel Laboratuvarı gibi dünyaca ünlü tesislerde çalışmış. Jones hakkında elde edebildiğim en iyi bilgiler, bugünün interneti dâhilinde dahi oldukça gizemli olan Jones’a dair, Columbia Üniversitesi'nden Wayback Machine arşivlenmiş bir sayfadan geliyor.

Onun görece bilinmezliği, bu gezegenimsi nebulayı (Dünya'dan yaklaşık 2.300 ışık yılı uzaklıkta) ve bizden geriye kalan anıları aşan bir şekilde yaşayacağının bir hatırlatıcısı niteliğinde.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ