Uzay Ajansı NASA'dan Büyük Keşif James Webb Yeni Bulgusu

JWST'nin Yeni Keşfi Evrenin Gizemlerine İşaret Ediyor!
N ASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, keşifleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Uzay ajansının açıklamasına göre JWST, bugüne kadar bilinen en uzak galaksiyi keşfetti. JADES GS z14 0 adı verilen bu göz alıcı galaksi, evrenin oluşumundan 290 milyon yıl sonra oluşmuş olmasına rağmen olağan dışı özelliklere sahip.

Bu dev galaksi, 1.600 ışık yılı genişliğinde ve oldukça parlak bir yapıya sahip. Büyük patlamadan çok kısa bir süre sonra oluşmuş olmasına rağmen yıldız ışığı bakımından da oldukça zengin. Araştırmacılar Stefano Carniani ve Kevin Hainline, "Doğa, nasıl olur da 300 milyon yıldan kısa bir sürede bu kadar parlak, büyük ve geniş bir galaksi oluşturabilir?" sorusunu sormaktadır. Evrensel zaman diliminde bu süre neredeyse yok denecek kadar kısa.


JWST'nin Yeni Keşfi Evrenin Gizemlerine İşaret Ediyor! - 2

JWST'nin MIRI (Orta Kızılötesi Enstrümanı) ile tespit edilen JADES GS z14 0'dan yayılan ışık dalgaları, yüksek miktarda iyonlaşmış gaz emisyonlarının varlığını işaret etmekte, muhtemelen hidrojen ve oksijen bolluğundan kaynaklı. Oksijenin genellikle bir galaksinin erken dönemlerinde bulunmaması, bu durumu daha da ilginç kılmaktadır. Bu durum, "gözlemlediğimiz galaksiden önce çok sayıda ağır yıldız kuşağının yaşamış olabileceğini" göstermektedir.

Uzak uzay nesneleriyle her zaman olduğu gibi, ışığın hızı nedeniyle aslında geçmişi görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, galaksi bu ağır yıldız kuşağını oluşturmak için 290 milyon yıldan az bir sürede ortaya çıkmıştır. Yıldızlar "sadece" yaklaşık on milyon yıl içinde oluşabilir, ancak ölüm süreleri 20 milyar yıla kadar çıkabilir. Bununla birlikte, ultra ağır yıldızlar genellikle daha kısa ömürlü olabilir. Bu bulgu, kozmosun anlayışımızı tamamen değiştirmese de, evrenin erken dönemlerinde yıldız oluşumunun doğasını sorgulamaktadır."Araştırmacılar, tüm bu gözlemlerin bir araya gelmesiyle, JADES GS z14 0'ın teorik modeller ve bilgisayar simülasyonları tarafından çok erken evrende var olması öngörülen galaksi tiplerine benzemediğini" NASA'ya bildirdi. "Webb ile gelecek on yıl içinde bu tür parlak galaksilerin, belki de daha erken dönemlerde, pek çok keşfedileceği muhtemeldir."

Webb teleskobu, kozmosun anlayışımızı sürekli olarak yeniden şekillendirme alışkanlığı kazanmış durumda. Virgo takımyıldızında yıldızların doğuşunu göstermiş, ilk kez bir kuyruklu yıldızın etrafında su bulmuş ve uzak bir gezegen üzerinde karbondioksit keşfetmişti. Tüm bunlar sadece iki yıllık bir işletme süresi içinde gerçekleştirildi. Geleceğin bize neler getireceğini ise ancak zaman gösterebilir.