Evrenin Gizemli Olayları James Webb Uzay Teleskobu Şaşırtıcı Görüntüler

James Webb Uzay Teleskobu Evrenin Olaylarına Tanıklık Ediyor
M erhaba, teknoloji meraklıları! Bugünün fotoğrafı, James Webb Uzay Teleskobu'ndan geliyor ve bize evrenin erken dönemlerindeki ilginç bir olayı gösteriyor. Yaklaşık 740 milyon yıl sonra, Büyük Patlama'dan sonra, iki dev kara deliğin bir araya gelme sürecini sergiliyor.

Her bir kara deliğin tahmini kütlesi güneşimizin kütlesinin yaklaşık 50 milyon katı. Bu erken evrende bu birleşmenin keşfedilmesi, galaksilerin merkezindeki bu cisimlerin büyümesinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğini gösteriyor.


James Webb Uzay Teleskobu Evrenin Olaylarına Tanıklık Ediyor - 2

Neyse ki, Webb ve Yakın Kızılötesi Spektrografı, maddeyi yutan kara deliklerin karakteristik hızlı hareket eden yoğun gazını gözlemlemek için iyi bir konumda. Yakındaki maddeleri yuttukça, kara delikler yüksek derecede iyonlaşmış gaz üretirler.

Cambridge Üniversitesi'nden Hannah Übler, "Bulguarımız, kara deliklerin hızla büyüyebileceği önemli bir yolun birleşme olduğunu gösteriyor, hatta kozmik şafakta bile" diyor. "Diğer Webb bulguları ile birlikte, uzak evrendeki aktif, dev kara deliklerinin varlığı, sonuçlarımız aynı zamanda dev kara deliklerinin galaksilerin evrimini başlangıcından itibaren şekillendirdiğini gösteriyor."