James Webb Teleskobu ile Keşfedilen Perseus Yıldız Kümesi

James Webb Teleskobu İle Keşfedilen Kahverengi Cüceler
B ugün 14 Aralık ve bugün Dünya'dan yaklaşık 1.000 ışık yılı uzaklıktaki Perseus takımyıldızındaki bir yıldız kümesine seyahat ediyoruz. James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanan gökbilimciler, bir soruyu cevaplamak için buraya baktılar Bir yıldız ne kadar küçük olabilir?

Webb, en küçük yıldızlar deuterium füzyonundan ışık yayınlayan kahverengi cüceler en iyi kızılötesi ışıkta görülebildikleri için böyle bir araştırma için ideal bir araçtır. Gökbilimciler, bu yıldız kümesi IC 348'e odaklandılar çünkü genç ve yeni kahverengi cücelere sahip olmalı. Bu kadar küçük yıldızlar gençken en fazla ışık yaydıkları için en küçük yıldızlar, yaşamlarının en görünür noktasında olacaktır.

Webb'i yer tabanlı teleskoplarla birlikte kullanarak, gökbilimciler üç ila sekiz Jüpiter kütlesi aralığında, yüzey sıcaklıkları 830°C ile 1.500°C arasında değişen üç hedef belirlediler (burada işaretlenmiş bir görüntüyü görebilirsiniz). Bu küçük yıldızların en küçüğünün Jüpiter'in sadece üç ila dört katı ağırlığında olduğu görünüyor.

Bu son derece küçük kahverengi cücelerin incelenmesi ve gizemli hidrokarbonların keşfi, gökbilimcileri bu kahverengi cücelerin aslında gerçekten kahverengi cüce yıldızı olup olmadığı konusunda sorgulamaya sevk etti. Muhtemelen öyle, ama bunlar nasıl oluşmuş olabilir? En iyi bilim, bir soruyu cevapladığı gibi, doğal dünyayı anlamanın hizmetinde iki daha fazla soru sorar.

Kaynak CSA, NASA, ESA


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT