Karbon Yakalama Rekoru İzlanda'daki Mammoth Tesisi Hakkında Her Şey

İzlanda'da Açılan Dünyanın En Büyük Karbon Yakalama Tesisi
İ sviçre merkezli start up Climeworks, bir kez daha büyük bir başarıya imza attı. Şirket, dünyanın en büyük karbon yakalama tesisini İzlanda'da açarak kendi CO2 emisyonlarını azaltma rekorunu kırdı. Şirketin önceki rekorunu kıran Orca adlı karbon yakalama tesisi yılda atmosferden yaklaşık 4.000 ton CO2 emerken, yeni Mammoth tesisi bunu neredeyse on katı kapasiteyle başarıyor. Washington Post'un bildirdiğine göre tesiste bulunan 72 endüstriyel fan, yılda 36.000 ton CO2 çekebiliyor.

Mammoth tesisi, CO2'yi geri dönüştürmüyor. Bunun yerine, CO2 yeraltında depolanıyor ve nihayetinde taşta tıkanarak çevreden kalıcı bir şekilde (makul sınırlar içinde) uzaklaştırılıyor. Tesadüfi bir şekilde, tesisten sızan CO2'nin yeraltına depolanması için tercih edilen bölge, uykuda bir volkanın yanında bulunuyor bu durum bir günün birinde James Bond kötü adamının mükemmel bir saklanma yeri olabilir.

Tesisin konumu, tesisi güçlendirmek için kullanılan Hellisheidi jeotermal enerji tesisiyle yakınlığı nedeniyle seçildi. Bu jeotermal enerji tesisi, tesisin fanlarını çalıştırmak ve CO2'yü su buharıyla ayırarak çıkarmak için kimyasal filtreleri ısıtmak için kullanılıyor. Çıkarma işleminden sonra CO2 buhardan ayrıştırılıyor, sıkıştırılıyor ve suya çözülüyor. Son olarak, bu CO2 2.300 fit derinliğindeki volkanik bazalta pompalanıyor. Bu bileşik, kaya içinde bulunan magnezyum, kalsiyum ve demirle reaksiyona girerek kristaller oluşturuyor ve böylece CO2'nin katı rezervuarlarını oluşturuyor.
Ancak, bu tesis iklim değişikliği için bir çözüm değil. Dünya'nın 2050 yılına kadar "karbon nötr" hale gelmesi için "yılda hava
dan yaklaşık altı ile 16 milyar ton CO2 çekmemiz gerekiyor," dedi Climeworks kurucusu Jan Wurzbacher, CBS News'in raporlarına göre.

İşte sorun burada yatıyor. Bu tesis, türünün en büyüğü olmasına rağmen, yılda havadan 36.000 ton CO2 yakalayabiliyor, ancak bu, Wurzbacher'ın belirttiği minimum yıllık çekme eşiğini karşılamak için gerekenin sadece %0,0006'si. Elbette başka tesisler de var ama hepsi bir araya gelse bile, bizi kıyıdan çekmeye yetecek ciddi bir iz bırakmıyor.

Bu amaçla, Wurzbacher diğer şirketlere çağrıda bulundu. Climeworks'un hedefinin 2030 yılına kadar yılda milyonlarca, 2050'ye kadar ise bir milyar tonun üzerinde CO2 yakalamak olduğunu söyledi. Şirketin baş teknoloji sorumlusu Carlos Haertel, 60 Minutes'a, küresel ölçekte işlemi genişletmenin mümkün olduğunu ancak bunun için inisiyatifi desteklemek için politik iradeye ihtiyaç olduğunu belirtti.
Biden yönetimi, endüstriyi canlandırmak için 4 milyar dolar bağışlayarak ve çift büyük ölçekli projeye 1,2 milyar dolar ayırarak bu konuda adım attı. Ayrıca, ABD Enerji Bakanlığı, bütçe dostu karbon yakalama teknolojisinin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan Carbon Negative Shot adlı bir program başlattı.

Climeworks'un kullandığı karbon yakalama yöntemi, birçok yaklaşımdan sadece biri. Bu yöntemler, CO2'yi bir sünger gibi emen kireç bloklarından, kimyasal bileşiği dondurarak ve hapsetmek için dev sıcak hava balonlarına kadar çeşitli süreçleri içeriyor. Ormanları yeniden inşa etmek ise başka bir seçenek ve bu konuda Apple ve Goldman Sachs gibi şirketler deneyler yapmış durumda. Hangisi daha iyi? Tümü bir arada, küresel ölçekte uygulanmak şartıyla. Gerekirse her yöntemin kullanılması. İklim değişikliği şaka yapmıyor.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ