iOS 18 Uydu üzerinden Mesajlaşma ile İletişimde Yeni Bir Çağ

iOS 18 Uydu üzerinden Mesajlaşma ile İletişimde Yeni Bir Çağ
T eknoloji devi Apple, iPhone 14 serisi ile başlattığı Acil SOS aracılığıyla Uydu üzerinden iletişim özelliğini genişletmeye devam ediyor. Daha önce yalnızca acil durumlar için uydu iletişimini sağlayan özellik, iOS 18 ile birlikte kullanıcıların herhangi bir yerde hücresel veya Wi Fi kapsama alanı dışında kaldıklarında da geçerli olacak. Apple Park'ta bu güncelleme deneyimini test etme imkanı buldum, işte iMessage veya SMS mesajları ile nasıl çalışacağına dair detaylar.

Hücresel veya Wi Fi bağlantınızı kaybettiğinizde, bir uyarı alacak ve mesaj gönderebilmek için uydu iletişimine geçmeniz gerektiğini belirten bir bildirim ile karşılaşacaksınız. Bu bildirime tıkladığınızda, tüm uydu destekli araçlarınızı içeren yeni bir bağlantı asistanı ortaya çıkacak. Find My, yol yardım ve acil SOS gibi uydu destekli araçlara bu sayfadan erişebileceksiniz.

Bu sayfadan bir sohbet başlatabileceğiniz gibi, Mesajlar uygulamasına giderek de uydudan bir mesaj göndermek için talimat alabileceğiniz bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Ayrıca, hücresel veya Wi Fi sinyalleri mevcut olmadığında Ayarlar veya Kontrol Merkezi'ndeki Uydu seçeneğine giderek de bağlantıyı kurabileceksiniz.


Bağlantı deneyimi burada çok farklı olmayacak iPhone'unuzu nereye yönlendireceğiniz ve engellerden kaçınmak için öneriler sunulacak. Bir kez bağlantı kurulduğunda, dinamik alanda bir yeşil onay işareti belirecek ve bağlantınız zayıflamaya başlarsa renk ve şekil değiştirecektir.

Ağların promosyonel SMS mesajlarıyla tıkanmasını engellemek adına, Apple, uydu üzerinden SMS sohbetlerini başlatma yeteneğini yalnızca iletişim dışındayken kişinin kullanabileceğini belirtiyor. Bu kural, acil durum kişileriniz veya iCloud aile üyeleriniz gibi belirli kişiler için geçerli değildir. Onların mesajları hala sinyaliniz uydu üzerinden aktifken alınabilecektir. İster iMessage ister SMS kullanıyor olun, yalnızca metin, emoji veya tepki göndermek için kullanabileceksiniz. Bu verilerin uydu üzerinden iletilmesi oldukça zorlayıcı olduğundan, resim ve video gibi büyük dosyaların sıkıştırılması mümkün olmayabilir.

Hücresel veya Wi Fi bağlantısı olmayan bir iPhone üzerinde denemem sırasında, bir Apple temsilcisini, Dinamik Adanın arayüzü üzerinden mevcut bir uyduya bağlanırken izledim ve başka bir kişiye bir mesaj gönderdi. Gönderenin telefonunda mavi balonun üzerinde &ldquoiMessage. Uydu&rdquo kelimesi belirdi ve aynı şey gri balon üzerinde alıcının telefonunda da göründü. Okuma alındıları uydu üzerinden desteklenmediği için, balonların altında sadece &ldquoiletilen&rdquo ve &ldquogönderilen&rdquo etiketleri göründü.

Yalnızca son kullanıcılar için değil, aynı zamanda end to end şifrelemeyle sadece iMessage'ı değil SMS'i de destekliyor olması oldukça güzel bir detay. Apple'ın SMS'yi de dahil etme kararı düşünceli ve RCS'nin de kapsanıyor olmasını isterdik, ancak bu platformun mesajları etkili bir şekilde sıkıştırmak için çok büyük veya karmaşık. Sonuçta, bu mesajlar dünyadan 800 mil uzaktaki uydu altyapısına ve saatte 15.000 mil hızla hareket eden uzay araçlarına iletiliyor.Şirket, ücretsiz deneme süresinin sona ermesinden sonra uydu bağlantısı ve ilgili özellikler için fiyatlandırma detaylarını henüz paylaşmadı. Ancak şimdilik, iPhone 14 ve daha yeni modellere sahip olanlar bu özellikleri ücretsiz kullanabilecek. Şu anda Apple'ın bu konudaki sağladığı bilgi biraz kafa karıştırıcı olsa da, temel olarak yeni iPhone'unuzu satın aldığınızdan itibaren iki yıl boyunca ücretsiz uydu hizmeti alıyorsunuz ve 2023 Kasım'ında şirket ücretsiz deneme süresine bir yıl daha ekledi. Teoride, bu toplamda üç yıllık bir süre penceresi olabilir, ancak Apple başlangıçta iki yıllık bir süre sunmadığı için bu durum, yeni iPhone'unuzu ne zaman satın aldığınıza bağlı olabilir.

iOS 18'in bu sonbaharda iPhone'lara gelmesi bekleniyor ve muhtemelen o zamana kadar Uydu üzerinden Mesajlar ile ilgili daha fazla bilgi edineceğiz. Yeni bilgiler geldikçe bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Bu güncellemeyle birlikte iPhone kullanıcıları, iletişim kapsamındaki yeni bir adımı daha deneyimleyecekler. Detaylar geldikçe, Uydu üzerinden Mesajlaşma özelliği ile ilgili haberleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.