Kuzey Koreli Animatörlerin İddialı Çizgi Film Prodüksiyonları Ortaya Çıkıyor

Invincible ve Iyanu Animasyonlarının Kuzey Kore Bağlantısı
K uzey Koreli Animatörler Amazon Prime ve Max Gibi Platformlar İçin Çizgi Film Üretmiş Olabilir

Washington merkezli 38 North projesi araştırmacıları, iddialara göre, Kuzey Koreli IP adresindeki yanlış yapılandırılmış bir bulut sunucusunda binlerce animasyon dosyası bulmuş. Wired'ın haberine göre, ABD yaptırımları insan hakları ihlalleri ve nükleer silah programının ilerlemesi nedeniyle Kuzey Koreli kuruluşlarla ticari faaliyetleri yasaklıyor.

Sunucu, popüler Prime Video süper kahraman dizisi Invincible'dan ve yakında yayınlanacak Max çocuk animesi Iyanu Child of Wonder'dan bazı görüntüler içeriyordu. Veriler, Google'a ait güvenlik firması Mandiant tarafından kısmen analiz edildi ve Kuzey Kore'nin yaptırımları nasıl atlattığına dair bir bakış sunuyor.


Araştırmacılar, sunucuya gelen bağlantıları analiz edebilmiş ve üç Çin şehrinden erişim tespit etmiş. Bunlar, muhtemelen ön şirketler gözüken bir tür şirkete ait. Rapor, "Üç şehir de birçok Kuzey Koreli tarafından işletilen işlere ve Kuzey Kore'nin yurtdışında yaşayan IT çalışanlarının ana merkezlerine sahiptir" diyor.

Mandiant'te çalışan Michael Barnhart, araştırmada, Max, Amazon veya herhangi bir yan kuruluşunun Kuzey Koreli animatörler tarafından yapıldığından haberdar olmadığına dair bir bulgu olmadığını söyledi. Reuters'ın aktardığına göre, Barnhart, bu tür alt yüklenmelerle, muhtemelen bilgileri olmadan Çin şirketleri aracılığıyla Kuzey Kore adına çalışan animatörlerle sözleşme yaptığını "yüksek bir güvenle" söyledi.2022'de FBI ve ABD Hazine Dairesi, bu tür alt yüklenmeler yoluyla bilinçsizce Kuzey Koreli teknoloji çalışanlarına iş verme riskleri konusunda şirketleri uyarmak için bir bildiri yayımladı. ABD Hazine Dairesi sözcüsü, bu özel iddiaya yorum yapmayacaklarını ancak Kuzey Kore'nin silah programları için gelir elde etme çabalarının alt yüklenme sisteminin suistimali yoluyla devam eden bir endişe olduğunu belirtti.

Fanlarımıza Skybound, Kuzey Koreli bir IP adresine bağlı bir bulut depolama sunucusuna dair onaylanmamış bir rapor hakkında bilgilendirildi. Bu sunucunun iddiaen Invincible çizgi filmi eskizleri içerdiği söyleniyor. Resmi açıklamamız aşağıda yer alıyor. Kuzey Koreli ile çalışmıyoruz...Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT