Intel Copilot+ Özellikli Yongalı Göl İşlemcilerini 2024 Piyasaya Sürüyor

Intel Lunar Lake Yongalı İşlemcileriyle AI Performansını Üçe Katlıyor
P C üreticileri, Pazartesi günü Copilot+ özellikli ilk bilgisayarlarını piyasaya sürdüler ancak hepsi Qualcomm silahındaki çalışıyor. Intel ise bugün, tüm Copilot+ AI özelliklerini destekleyen ilk Yongalı Göl işlemcilerinin 2024'ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceğine dair güvence verdi.

Intel, 20'den fazla donanım ortağının 80'den fazla yeni dizüstü bilgisayarın tatil sezonuna yetişecek şekilde sevkiyat yapacağını belirtti. Bu bilgisayarlar, yazılım güncellemesiyle Recall ve Cocreator gibi yeni Copilot+ özelliklerini ekleyecek. Şirket, bu yıl içinde 40 milyonun üzerinde AI PC yongası sevkiyatı beklediğini ve bunların arasında generatif AI özellikleri için entegre bir sinir işleme birimi (NPU) bulundurduğunu belirtti.


Yonga üreticisi, Lunar Lake'in mevcut Meteor Lake modellerine göre AI performansını üç kata çıkaracağını, saniyede 40 trilyon NPU işlemesini (TOPS) destekleyeceğini söylüyor.

Microsoft Windows ve Cihazlar Başkan Yardımcısı Pavan Davuluri, bir basın açıklamasında, "Lunar Lake'in piyasaya sürülmesi, derin bir eş mühendislik ortaklığı sayesinde güvenlik, pil ömrü ve daha fazlasında anlamlı temel iyileştirmeler getirecek. Microsoft'un Copilot+ deneyimlerinin mevcut olduğunda ölçeklenecek şekilde 40+ TOPS NPU'ya sahip olması bizi heyecanlandırıyor." ifadelerine yer verdi.

Bu gelişmeler, teknoloji dünyasında heyecan yaratırken, Intel'in AI performansında büyük bir sıçrama yapmaya hazırlandığına işaret ediyor.