Instagram Güncellemesi: Genç Kullanıcılar için Zorbalıkla Başa Çıkma

Instagram Gençleri Zorbalığa Karşı Korumak İçin Yeni Adımlar
S osyal medya devi Instagram, gençlerin zorbalığa karşı korunmasını artırmak amacıyla iki güvenlik özelliğini genişletiyor. Şirket, kısıtlama ve sınırlama özelliklerinin gençlere potansiyel zorbalarla başa çıkma yöntemleri sunmak için değiştiğini iddia ediyor.

Yapılan değişikliklerle Instagram kullanıcıları, paylaşımlarının etkileşimlerini sadece "yakın arkadaşlar"la sınırlama imkanına sahip olacak. Bu, kullanıcıların yorumları, doğrudan mesajları, etiketleri ve bahsedilmeleri sadece yakın arkadaş listelerindeki kişilerden görmeleri anlamına geliyor. Diğer takipçiler paylaşımlarla etkileşime geçmeye devam edebilecek ancak bu yorumlar ve mesajlar diğer kullanıcılara görünmeyecek.


Şirket daha önce 2021'de yaratıcı odaklı bir anti zorbalık özelliği olarak yorum kısıtlamasını tanıtmıştı. Son güncellemeler ise Instagram'a göre, zorbalıkla mücadele eden ancak potansiyel çatışmaların tırmanma korkusu nedeniyle uygulamanın engelleme özelliğini kullanmaktan çekinen gençlere yönelik.

Tek bir zorba ile başa çıkma durumları için Instagram, "sınırla" özelliğine benzer değişiklikler yapıyor. Kullanıcılar, sınırlanan kişilerin kendilerini etiketlemesini veya bahsetmelerini engelleyebilecekler. Sınırlı listedeki kişilerin yorumları da otomatik olarak diğerlerinden gizlenecek.Bu güncellemeler, Meta'nın gençlerin güvenliğini ve diğer konuları ele alımı üzerine yaşadığı incelemelerin ortasında geliyor. Şirket, geçen sene düzinelerce eyalet tarafından, en genç kullanıcılarını hizmetinin zararlı yönlerinden korumadığı iddiasıyla dava edilmişti.

Instagram'un gençleri zorbalığa karşı korumak için attığı bu adımlar, sosyal medya platformlarının toplum üzerindeki etkisini ve sorumluluklarını tartışmaya açarken, güvenli bir çevre oluşturmak adına önemli adımlar atıldığını gösteriyor. Instagram'un genç kullanıcılarına yönelik bu gelişmeler, dijital dünyada güvenli ve sağlıklı bir deneyim sağlama hedefiyle dikkat çekiyor.