Insta360 X4 360 Derece Kamera Yenilendi | 8K Çözünürlük Yeni Özellik

Insta360 X4 Yeni Nesil 360 Derece Kamera İncelemesi
I nsta360 X4 360 Derece Kamera Yenilendi!

360 derece kameralara olan ilgi her geçen gün artıyor. GoPro ve Ricoh gibi şirketlerin bu alanda faaliyet göstermesine rağmen Insta360, kategoride tam anlamıyla dominant konumda. Bugüne dek X3, kullanımı kolay çok sayıda özellik ve çekim moduyla en üstün 360 kamera olarak biliniyordu. Aynı zamanda Insta360'ın selfi çubukları, koruyucu kılıflar ve diğer aksesuarlar, bullet time efektleri ve hızlı yakınlaştırma video efektleri gibi ekstra özelliklerle donatılmıştı. Şimdi ise, birkaç yıl sonra karşımıza Insta360 X4 çıkıyor ve temel özellikleri ön plana çıkararak kendini yeniliyor. Daha yüksek çözünürlüklü kamera sensörleri, daha büyük bir pil ve çeşitli çözünürlük ve kare hızı seçenekleri sunan X4, esnekliğini arttırıyor.

Insta360 X4'ün tasarımı X3'ten büyük ölçüde farklı görünmüyor. Aynı şeker kutusu form faktörüne sahip ve her iki tarafında da geniş açılı iki büyük lens bulunuyor. X4 biraz daha uzun gibi görünse de, testlerim sırasında cebime rahatça sığabildi.

Yeni kamerada çıkarılabilir lens koruyucuları bulunması, zekice bir tasarım iyileştirmesi. Lensin herhangi bir zarar görmesi veya çizilmesi, özellikle macera dolu ortamlarda dışarıda olduğunda görüntü kalitesini etkileyebilir. Daha önce, Insta360 yapışkan lens kapakları sunuyordu ancak X4'ün yeni lensleri, kameranın sensörlerine takılıp çıkarılabilen koruyuculara sahip. Ayrıca, bu koruyucular kutu ile birlikte sunuluyor, ki bu oldukça hoş bir detay.

USB C girişi ve pil bölmesi, microSD yuvasının bulunduğu yer, kaydırma kilidini taşıyan sağlam kapaklarla korunuyor. Insta360 X4'ün Type C bağlantı noktası artık USB 3.0 hızlarını destekliyor, ki bu yüksek çözünürlüklü videolar ve büyük dosyalarla uğraşırken önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Düğme düzeni, daha önce Insta360 kameralarını kullanan herkes için tanıdık ve basit. Dairesel bir "çekim" düğmesi (sesli ve hareketli çekim seçenekleri de bulunuyor ancak bunların güvenilirliği biraz daha düşük), bir mod değiştirici, programlanabilir bir Q düğmesi ve güç düğmesi bulunuyor. 2.5 inçlik dokunmatik ekran da daha büyük ve çoğu ayar sadece birkaç dokunuşla erişilebilir durumda. Bu, akıllı telefon kullanıyormuş gibi hissetmemizi sağlıyor ve kullanımı kolay hale getiriyor.

Ancak, bu kadar çok yönlülük, bakılacak bir sürü menüyü de beraberinde getiriyor. Test sırasında hiçbir zaman bunalmadım ancak YouTube'da gördüğüm kadarıyla Bullet Time ve Time Shift'i istediğim kadar iyi çalıştıramadım.


Insta360 X4 Yeni Nesil 360 Derece Kamera İncelemesi - 2

Yeni başlayanlar, X4'ü hemen devreye sokabilir ve çok fazla mücadele etmeden video ve fotoğraflar çekebilir. Tabii ki, bilenler için işler çok daha eğlenceli hale geliyor.

Teknik iyileştirmeler, video odaklı olarak yapılmış durumda ve artık 8K 30fps veya 5.7K 60fps'e kadar görüntü kaydetme yeteneği bulunuyor. Ayrıca, yavaş çekim video da 4K çözünürlüğe yükseltilmiş durumda. Insta360'ün Me Mode'u, geleneksel "düz" video çekimini (transparan selfi çubuğuyla birlikte), 4K 30fps olarak yükseltildi. Kısacası, önceki modeline kıyasla X4, her şeyin daha fazlasını yakalıyor. Daha fazla piksel, 360 derece video (veya herhangi bir yakalama modu) için daha fazla detay anlamına geliyor. Ayrıca, sosyal medya için kırpma yaparken, görüntülerin düşük çözünürlüklü görünmemesi için de önemli. Üstelik, Insta360, düşük ışıkta daha iyi performans sunmak için video kaydetmek üzere 5.7K çözünürlüğe indirilmesinin daha iyi performans sağlayacağını iddia ediyor ve testlerim sırasında bu doğru olduğunu gördüm.

Yüksek çözünürlüklü içeriğin artan işleme taleplerini dikkate alan Insta360, X4'te 2.290mAh'lik bir pil sunuyor ki bu, X3'ün pilinden %67 daha büyük. Basın açıklamasına göre, video kaydının 135 dakikaya kadar devam etmesi bekleniyor.


Insta360 X4 Yeni Nesil 360 Derece Kamera İncelemesi - 3

Güncellemelere odaklanırken, Insta360'ün en iyi kamera özelliklerinin çoğunun X3'ten devam ettiğini unutmamak gerekiyor. 360 derece yatay kilidi, X4'ü nasıl tutarsanız tutun çektiğiniz tüm videoları düz tutuyor ve etkileyici görüntü dengeleme ve 33 fit derinliğe kadar su geçirmezlik de dikkate değer özellikler arasında. X3, 360 derece video çekimindeki en büyük problemleri çözmüştü, X4 de bu iyileştirmeleri bir adım öteye taşıyarak, çaba harcamadan bile polisajlanmış görüntü çekme imkanı sunuyor.

Insta360 X4 şimdi doğrudan Insta360'tan sipariş edilebilir durumda ve fiyatı 499.99 dolar. Bu, önceki modelinden 100 dolar daha fazla olsa da, şirketin 800 dolarlık profesyonel seviye kamerası olan One RS 1 inç 360 Edition'dan hala daha düşük bir fiyata sahip.

Bu yeni nesil 360 derece kamera, önceki modeline kıyasla çok daha gelişmiş özelliklere sahip ve bu da içeriğimizin detaylarına yansıyor. Insta360 X4'ü kullanmayı düşünenlerin bu yazımızı okuduktan sonra cihaz hakkında daha net bir fikir edinmeleri amaçlanıyor. Sizce Insta360 X4, 360 derece kamera deneyimini bir üst seviyeye taşıyacak mı? Yaşayıp görelim.


Insta360 X4 Yeni Nesil 360 Derece Kamera İncelemesi - 4

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ