tinyPod Apple Watch ve iPod'un Yeniden Can Bulma Hikayesi

İlginç Bir Dönüşüm Apple Watch'u tinyPod ile Değiştirme
G eçtiğimiz hafta Apple Watch Series 5’imi Apple’a takas ettim. Saatimin bataryası artık akşamları yetişemeyecek duruma gelmişti. Ekranın durumu pek iyi olmadığı ve bataryasının da neredeyse 5 yıllık olduğu için ikinci elde pek fazla bir değer görmüyordu. Bataryayı kendim değiştirebilirdim fakat zaten birçok tamir işi olduğu için cihazı Apple’a göndermeyi, hediye kartını almayı ve yeni bir cihaza geçmeyi tercih ettim.

Ancak eğer bir şansım olursa, Apple’dan o saati geri isteyeceğim. Apple, tahmini 90 dolarını alabilir, çünkü benim içten ancak dikkatli bir şekilde inanıyorum ki, tinyPod hediye kartı numarasından daha fazla değer sunabilir. Aslında, tinyPod’un yaratıcısına göre, bu cihazın detaylı bir açıklaması Haziran ayında yapılacak ve yaklaşık 90 dolarlık bir fiyatla satışa sunulacak.

tinyPod, aslında bir iPod kılıfı gibi düşünülebilir. İçinde dairesel bir kaydırma çarkı bulunuyor ve bu çarka takılı olmayan bir Apple Watch yerleştirilebiliyor. Kılıf içine yerleştirildiğinde, kaydırma çarkının işlevi “tamamen analog ve fiziksel olarak saat kuronunu döndürüyor,” diyor tinyPod’un kurucusu Newar. Ayrıca, kaydırma çarkı mekanizması ve genel kılıf iyileştirmeleri Watch için patent bekleyen durumda. Newar, e posta yoluyla yazdı, çarkın daha ayrıntılı bir şekilde nasıl çalıştığı gelecek ay gösterilecek bir “uygun lansman”da.


tinyPod’un yan tarafında, Apple Watch’ın uzun yan düğmesi ve kuron itme düğmesine benzer iki düğme bulunmakta, ayrıca bir mikrofon deliği içeriği de mevcut. Tüm bunlar, Apple Watch’un üzere doğru döndürüldüğü gözükmediği için soldakiler için olduğundan kaynaklanıyor olabilir. Apple Watch, solaklar için ekranını çevirebiliyor ve tinyPod’un bunu nasıl kullandığına benziyor.

Bu modelde kılıfta "ek depolama veya elektronik" bulunmuyor. En iyi kullanım durumları "herhangi bir oynatımla ilişkili (müzik/podcast/sesli kitaplar)" olarak belirtiliyor. Ancak, Newar ekliyor, ayrıca "iPhone kullanıcılarının mesajlaşma, e posta, takvim, telefon görüşmesi gibi temel öğelerle bağlı kalmaları için en iyi yol olan watchOS'un yeteneklerine bağlı olmaları da mümkün."

tinyPod projesi, Series 4 ve sonraki tüm Watch modellerini kapsamayı hedefliyor. Ancak ilk sevkiyatı, daha sonra yeni serilerin Ultra ve 41 mm boyutları, ve nihayetinde Series 4 6'nın 40 ve 44 mm modelleri gibi daha büyük 45 mm modellerle yapılacak. Yaratıcı dönüşüm projesinden önce Newar, iOS jailbreak sahnesinde, Auxo app switcher, AltKeyboard, Apex gibi uygulamalar üzerinde çalıştı. Bunun ardından Snap'te ürün tasarımcısı ve tasarım mühendisliği direktörü olarak çalıştı. Şu anda Newar, küresel olarak dağılmış küçük bir ekiple çalışıyor.
tinyPod’un stok tanıtımı, bir iPod benzeri kılıfın içinde yer alan bir Apple Watch'un tam bağlantısı olmadan, tam ve dikkat dağıtmayan telefon deneyimi için mükemmel olduğunu iddia ediyor. Video, onu "telefonunuzdan uzak bir telefon" olarak sunuyor. Newar, "Onu evden çıktığım her anla sevdiğimi fark ettiğim için, onu yan proje olmaktan gerçek ve gönderilebilir bir ürüne dönüştürmeye karar verdim," diye yazdı.

tinyPod’un beni cezbeden gerçek nedeni, başka bir cihaz satın almanızı gerektirmemesi. Eğer çalışan ancak terkedilmiş bir Apple Watch’unuz varsa, bu durumda onun bu ilginç kullanımına dönüşebilir. Kısmen de olsa telefon olmadan yaşamanın deneyimini denemek isteyen biriyseniz, kendi Apple Watch’unuzu çıkararak onu bu şekilde kullanabilirsiniz. Arabanıza bir iPod eklemek veya minimal telefon yaşam tarzıyla deney yapmak için eğlenceli bir yol olabilir.

Bunlar yanı sıra, bu tarz kılıfların ellerine geçmesiyle keşfedilebilecek muhtemelen pek çok kullanım alanı bulunmakta, tabii ki çarkın gerçekten iyi hissetme ve çalışma durumu neredeyse bu tür bir ürün için bir şart gibi.