Mercan Resifi Restorasyonunda Yeniden Canlanış

İklim Değişikliği ve Mercan Restorasyonu İyileşmenin Yolları
M ercan resifleri, Dünya'daki en etkileyici deniz ekosistemlerinden bazıları, ancak ölüyorlar. Okyanus sıcaklıklarının yükselmesi ve kirlilik nedeniyle muhtemelen 2050'ye kadar %90'ı yok olacak. "Ancak, onların yok olmasıyla sonsuza dek kaybolacakları anlamına gelmez. Onları yeniden inşa edebiliriz," diyor Lancaster Üniversitesi'nde çalışan deniz biyoloğu Dr. Timothy Lamont.

Lamont'un ekibi, Endonezya kıyılarında MARS Coral Reef Restoration Programı aracılığıyla yapılan mercan resifleri restorasyon çabalarını değerlendirdi ve sadece dört yılda tamamen ölü bir resifi yeniden canlandırmak için kumla kaplı çelik çerçevelere mercanlar dikmenin mümkün olduğunu buldu. Bu durum, bir kez olsun bir şeyi düzeltebileceğimiz anlamına geliyor.

Enkazdan büyüme

Lamont'un ekibinin incelediği restore edilmiş resif, 30 40 yıl önce patlayıcı avcılığıyla zarar görmüştü. "İnsanlar resifi patlatmak için dinamit kullanıyorlardı. Bu tüm balıkları öldürüyor, balıklar yüzeye çıkıyor ve hepsini toplayabiliyorsunuz. Açıkçası, bu habitat için çok zararlı ve geride bir sürü mercan iskeleti bulunan gevşek enkaz alanları bırakıyor," diyor Lamont.

Bu gevşek enkaz sürekli hareket halinde olduğu için, mercan larvaları ezilmeden önce büyüyebilecekleri yeterli süreye sahip olmuyor. Bu nedenle hasar görmüş resifleri yeniden canlandırmanın ilk adımı enkazın sabitlenmesiydi. MARS programını yürüten kişiler bunu, kumla kaplanmış altıgen çelik yapılar olan "Reef Stars" kullanarak yaptılar. "Bu yapılar ağlar halinde bağlanır ve enkazın hareketini azaltmak için deniz tabanına sabitlenir," diyor Lamont.

Ancak resif yıldızları deniz tabanına yerleştirilmeden önce, MARS ekibi el ile etrafına küçük mercanlar bağladı. Bu, mercan larvalarının doğal olarak çelik yapılarına yerleşmesine izin vermekten daha hızlı bir iyileşme sağlamak amaçlıydı. Bazı temel ölçülere dayanarak, bu işe yaradı. Ancak bu ölçümlerin her şeyi yakalayıp yakalamadığı konusunda sorular var.

Yapay mercan resifleri

Lamont'un ekibinin, MARS programının restorasyonunun başarısını ölçmek için kullandığı metrik, genel olarak bütün resif yapısının büyümesini tanımlayan karbonat bütçesiydi. Lamont'a göre, sağlıklı bir mercan resifi pozitif bir karbonat bütçesine sahiptir ve yılda yaklaşık olarak metrekare başına 20 kilogram kireç üretir. Bu, Lamont'un ekibinin Endonezya'daki restore edilmiş sitelerde ölçtüğü şeydi. Ancak iyileşen resif, bu bütçeye katkıda bulunan organizmaların farklı olduğu bir durumdaydı.

Dokunulmamış doğal bir resif, Isopora veya Porites gibi büyük, kabuklanmış ve düz mercan türlerini içeren, genellikle karbonat bütçesinin üçte birini oluşturan çeşitli bir karışımdır. Restorasyonu yapılan resifler, genellikle Reef Stars'a başlangıçta bağlanan, Stylophora, Acropora ve Pocillopora gibi daha küçük, dallı mercanlar tarafından neredeyse tamamen domine edildi. Soru şuydu MARS programı, daha hızlı büyüyen mercanları seçerek biyolojik çeşitliliği feda ederek şaşırtıcı dört yıllık bir resif iyileşme süresini başardı mı?

İlk geri dönenler

"Lütfen bir adım geri atalım. Herhangi bir ekosistemin zarardan kurtulmasını umarak birçok yıl içinde ilk başta her zaman sonuçlardan farklı görünür," diyor Lamont. Doğal olarak iyileşmeyi beklersek, ilk dönemlerde hızlı büyüyen türler her zaman ilk domine eder çünkü onlar her zaman ilk geri dönenlerdir.

"Büyük, yavaş büyüyen türleri onlarca yıl görmezsiniz çünkü çok yavaş büyürler. Eğer mercanları dikmeyip doğal iyileşmeyi beklemiş olsaydınız, yine de hızlı büyüyen türlerin dört yıl sonra domine ettiği bir model beklerdiniz," diyor Lamont.

"Reef Stars kullanarak, bir tenis kortu büyüklüğünde bir alanı bir haftada onarabiliriz. Ve mercan resifleri restorasyon dünyasında, bu hızlı ve büyük alanlardır," diyor Lamont. Ancak resif yıldızları, tüm resifleri her yerde onarma konusunda gümüş bir kurşun değildir özellikle gevşek deniz tabanı sorununu ele almak için özel olarak tasarlanmışlardır.

"Sert bir kaya deniz tabanının olduğu, çerçeveye bağlanamayan mercanların, ya da sağlıklı mercanların olmadığı yerlerde resif yıldızları olarak iyi çalışmazlar," diyor Lamont. Gerçekten mercan resiflerini onarmak için, önerdiği gibi, bu diğer senaryolarda çalışan yöntemler geliştirmemiz gerekiyor.

Evrim ve iklim

Ancak önce odadaki fili hakkında bir şeyler yapmamız gerekiyor. "İklim değişikliği çok büyük. Mercan resifleri için en büyük tehdittir," diyor Lamont. İklim değişikliği, tropikal siklonların artan yoğunluğunun ve sıklığının ana nedenidir ve bu da mercan resiflerini yok ederek geride mercan enkazı bırakabilir tamamen patlayıcı avcılığı gibi ama sonsuz bir ölçekte.

Bir dereceye kadar, bu tür hasarlar Reef Stars ile çözülebilir. Ancak aynı zamanda, deniz sıcak dalgaları, uzun süreli bir süre için devam edebilen aşırı deniz sıcaklığı artışlarıdır. Ve sıcak dalgalar, yüksek sıcaklıklara karşı dirençli olmayan mercanlar için son derece tehlikelidir ısı, mercanların simbiyotik organizmalarla etkileşimlerini bozarak solmaya neden olabilir. Ve reef stars, bu tür hasarı onarmak için çok az şey yapar.

Ancak diğer yollar var. "Deniz sıcak dalgalarına karşı en uygun yaklaşım, insanların sıcaklık değişikliklerine karşı artırılmış dirence sahip süper mercancılar yetiştirmeye çalıştığı yardımlı evrimdir," diyor Lamont.

Başka bir yol da cinsel üreme, burada laboratuvarda mercan yumurtaları mercan spermleri ile döllenir. Bu döllenmiş yumurtalar daha sonra deniz tabanına doğal olarak yerleşmeleri umuduyla okyanusun yüzeyine yayılır. "Bu, mercan resiflerini yeniden inşa etmenin mümkün olduğu heyecan verici ve ilham verici bir durum. Ancak bunun için hala iklim değişikliğiyle mücadele etmek için büyük çabalar gerekiyor. Restorasyon uygulamalarının yeteneklerinin bir sınırı var. Sonunda, hasarın nedenine son vermemiz gerekiyor," diyor Lamont.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ