ICQ: 2000'lerin Efsane Mesajlaşma Uygulaması Artık Yolun Sonuna Geldi

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu
9 0'lı yılların sonları ve 2000'lerin başlarında kısa bir süre için oldukça popüler olan bir mesajlaşma uygulaması olan ICQ, artık eski uygulamaların gittiği yerde bir aydan az bir süre kaldı. Websitesine göre 26 Haziran'da çalışmayı durduracak ve kullanıcılarına günlük sohbetler için VK Messenger'a ve profesyonel konuşmalar için VK WorkSpace'e geçmelerini öneriyor. ICQ, çoğu insanın sohbet etmek için IRC kullandığı bir dönemde sahneye çıktı. Ancak IRC genellikle grup konuşmaları içindi ICQ ise birebir iletişimi kolaylaştırdı.


Bu hizmete kaydolan kullanıcılar zamanla daha uzun haneli bir numara aldılar, çünkü numaralar sıralı olarak veriliyordu. En kısa numaralar beş haneliydi, bu da bu numaraları alan kullanıcıların başlangıçta orada oldukları anlamına geliyor. ICQ, erken 2000'li yıllarda 100 milyon kayıtlı hesaba ulaştığında zirveye ulaştı. AIM, Yahoo Messenger ve MSN Messenger'ın popülerliğini geçmesi uzun sürmedi, ancak ICQ'nun ikonik "uh oh!" bildirim sesi o dönemde birçok internet kullanıcısı için unutulmaz olarak kaldı.

"I seek you" ifadesinden türetilen ICQ, İsrailli bir şirket olan Mirabilis tarafından geliştirildi. Daha sonra bu uygulama AOL tarafından satın alındı ve şu anda VK olarak bilinen Rus şirketi Mail.Ru Group tarafından satın alındı. Bu şirketin kendi sosyal ağ ve mesajlaşma hizmetleri bulunmaktadır.

ICQ'nun sonunu getirecek bu tarihi noktada, eski günleri anmak için bir anıya yer verelim.


Yeni Trend Videolara Ses Efektleri Ekleyen Yapay Zeka Teknolojisi

Melih ÖZKAŞ

Overwatch Topluluğu, Roze Gold Mercy ve Pink Mercy

Melih ÖZKAŞ

McDonald's ve IBM Ortaklığı Sonlanıyor Yapay Zeka İptal!

Melih ÖZKAŞ

Logitech Keys To Go 2 İnce, Hafif ve Çok Yönlü Bir Seyahat Klavyesi

Melih ÖZKAŞ

Until Dawn Oyunundan Sinemaya İşte Oyuncu Kadrosu!

Hava ÖZKAŞ

Cybertruck Güvenlik Endişesi Tesla'nın Teslimatlarını Erteliyor

Ebru GÜNEŞ

Logitech MX Ink Karma Gerçeklikte Yaratıcı Dönüşüm

Melih ÖZKAŞ

Yenilenmiş Klasiğin Geri Dönüşü Lollipop Chainsaw RePop

Melih ÖZKAŞ