4. Huawei'nin ABD'deki Araştırma Projesi Tartışmaları Alevlendiriyor

Huawei ABD'deki Araştırmalarını Sürdürüyor | Teknoloji
& Ccedil;in teknoloji devi Huawei'nin, ABD'de yasaklanmasına rağmen gizlice araştırmaları finanse ettiği ortaya çıktı. Bloomberg'in haberine göre, Harvard gibi üniversitelerde gerçekleşen bu son teknoloji araştırmaları, bağımsız bir Washington merkezli araştırma vakfı aracılığıyla ve bilim insanları için düzenlenen bir yarışma vasıtasıyla finanse ediliyor.

Optica Vakfı tarafından yapılan açıklamalara göre, Huawei'nin tek finansörü olduğu ortaya çıkan bu araştırma yarışması, 2022 yılından bu yana milyonlarca dolar ödül dağıttı ve yüzlerce bilim insanından proje önerisi aldı. Bazı bu proje önerileri, şirketle çalışmayı yasaklayan bazı üst düzey ABD üniversitelerindeki bilim insanları tarafından yapıldı.

Bu durumun büyük bir endişe yarattığı konu ise, bu araştırmaların hem savunma sanayi hem de ticari açıdan Çin'in avantaj kazanmasına yol açabilecek inovasyonlara öncülük etmesi. Akin adlı iş odaklı bir hukuk firmasında ihracat kontrolleri alanında uzman olan Kevin Wolf'a göre, "Bu, ABD hükümeti için birçok ulusal güvenlik endişesini beraberinde getiren bir durum.”


Huawei ABD'deki Araştırmalarını Sürdürüyor | Teknoloji - 2

Bu araştırmalara finansal destek sağlamanın yasal olup olmaması konusunda tartışmalar olmasına rağmen, yayımlanması amaçlanan araştırmalar yasağın kapsamına girmiyor. Huawei, dünya genelinde benzer yarışmalar düzenliyor ancak bunu açıkça yapıyor. ABD tabanlı araştırma yarışmasına katılan insanlar, parayı Optica'dan geldiğini düşünerek, Huawei'nin dahil olduğundan habersizdi. Yarışma yılda 1 milyon dolar ödül veriyor ve Huawei'nin para sağladığını Optica hiçbir şekilde belirtmedi.

Bloomberg'in haberine göre, Huawei sözcüsü şirketin, Optica Vakfı ile birlikte bu yarışmayı oluşturduğunu ve küresel araştırmaları desteklemek ve akademik iletişimi teşvik etmek amacıyla yaptığını belirterek, "Ciddi bir tanıtım olarak görülmekten kaçınmak için anonim kalmayı tercih ettik" dedi.

Optica CEO'su Liz Rogan ise vakfın bağışçılarından "anonim kalmayı tercih edenlerin bulunduğunu" ve "bu durumun hiç de sıradışı olmadığını" ifade etti. Ayrıca, Huawei'nin dahli olan yarışmanın, Optica'nın web sitesinde bireysel ve kurumsal finansal sponsorlarını listelemeyen tek yarışma olduğuna dikkat çekti.

Huawei bu son birkaç yıldır, ABD kısıtlamalarının arasında sıkışmış durumda. ABD'de Huawei ürünlerinin çoğunu alamıyoruz, çünkü şirketin etkili bir şekilde yasaklandı. Bu durumun temeli 2019 yılında, dönemin Başkanı Trump'ın, ulusal güvenlik açısından "kabul edilemez" riskler taşıyan telekom ekipmanlarının satışını ve kullanımını yasaklayan bir kararname imzalamasına dayanıyor. O dönemde, Trump "yabancı düşmanlar" ın güvenlik açıklarından yararlandığını ve bu durumun "olası felaketlere yol açacağını" belirtmişti.Bu bağlamda, şirketin ağlara arka kapılar yerleştirdiğine dair birçok iddia ortaya atıldı, ancak gerçek anlamda bir veri hırsızlığı kanıtlanamadı ve şirket suçlamaları reddetti. Ayrıca Huawei'nin, Çin'in gözetim çabalarında yer aldığına dair belgeler de bulunuyor.

Başkan Biden'ın, Trump'ın kararını 2021 yılında sona erdiğinde geri çevirmesi bekleniyordu ancak tam tersine bir adım attı. Kararname hala geçerli, hatta Biden, Huawei'nin FCC lisansını almasını engelleyen bir yasa imzaladı ve Amerikan yatırımlarını Çin'in yüksek teknoloji endüstrilerine yasakladı. Çin ile yakınlaşmanın yakın zamanda olası olmadığı bir dönemde, Huawei'nin ABD tarafındaki itibarı devam edecek gibi gözüküyor (şirket Avrupa'da hala işlerini büyütüyor).

Bu gelişmelerin her an takipçisi olacağız. Teknoloji ve güvenlik konularında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Takipte kalın!Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT