Bilgisayar Endüstrisinde Yeni Dönem HP'nin Yeniden Markalama Kararı

HP Omni ve Elite Serileri Yenilenen Marka ve Ürün | Teknoloji
B ugün bilgisayar endüstrisinde, Microsoft'un Copilot+ hamlesiyle birlikte yeni sistemler ve ürünlerin tanıtıldığını öğreniyoruz. Ancak HP, programın bir parçası olarak yeni Snapdragon destekli dizüstü bilgisayarları sergilemekle kalmıyor. Şirket, tüm ürün portföyünü bir araya getirme ve çoğu alt seriyi birleştirme kararı aldı.

HP'nin ürün isimlendirmeleri konusunda hiçbir zaman en kötü örnek olmadığını itiraf etmek gerekir. Özellikle alım yaparken cihazın marka ve modelini hızlı bir şekilde tanımlayabilmek son derece önemli. HP'nin tüketici PC ürünleri başkan yardımcısı Pierre Antoine Robineau, şirketin Spectre, Pavilion ve Envy gibi markalarına yönelik olarak, "adil olmak gerekirse, portföyümüzle işleri kolaylaştırmıyoruz" diyor. O, bu markaların bir hayalet veya bir çardakla ilişkilendirilmesi durumunda ChatGPT'ye sorduğunuzda alacağınız cevapların olabileceğini belirtiyor.

Bu karmaşıklığı basitleştirmek için HP, tüketici ürün portföyündeki tüm bu isimleri kaldırıyor ve her şeyi Omni etiketi altında birleştiriyor. Dizüstü bilgisayarlar için Omnibook, masaüstü bilgisayarlar için Omnidesk ve hepsi bir arada sistemler için de Omnistudio adını kullanacak. Her kategori için modelin ne kadar premium veya üst düzey olduğunu belirtmek için "3," "5," "7," "X" veya "Ultra" etiketlerini ekleyecek. Bu, Omnibook Ultra'nın en üst seviye dizüstü bilgisayar olduğu anlamına gelirken, Omnidesk 3 en temel veya giriş seviyesi masaüstü sistem olabilir.

OmniBook ismi size tanıdık geliyorsa, bunun sebebi HP'nin bu isimle bir ürüne sahip olması ve bu ürünün yaklaşık 1993'ten 2002'ye kadar satılmış olmasıdır. Omni ismi şimdi 2020'lerde mantıklı hale geliyor çünkü bu cihazlar neredeyse her şeyi yapabilen ve aynı anda birden fazla şey olarak kullanılabilen cihazlar.


Şirket ayrıca iş tarafındaki ticari ürünlerinde kelimenin en çok tanınan etiketi olan "Elitebook" terimini koruyor. Her kategori için Elitebook, Elitedesk ve Elitestudio ayrımını benimseyecek ve her modelin seviyesini belirtmek için de aynı "Ultra" ve "X" etiketlerini kullanacak. Ancak HP, bu kez "3," "5" veya "7" yerine çift sayıları (2, 4, 6 veya 8) kullanıyor çünkü daha önce Elitebook serisinde "1040" ve "1060" gibi çift serileri kullanmıştı. Benzer numaraları kullanmak, şirketin ifadesine göre, IT yöneticilerinin isim değişikliği konusunda yardımcı olabilir.

Bu yeni isimlendirme sistemine göre ilk yeni dizüstü bilgisayarlar Omnibook X ve Elitebook Ultra olacak. Her ikisi de oldukça benzer özelliklere sahip Elitebook, bunları çalışanlara kolayca dağıtılabilir hale getiren yazılımlar sunuyor. Her ikisi de, en azından son zamanlarda kısa bir süreliğine ellerimle deneme imkanım olduğunda, parlak ve renkli 14 inç 2.2K dokunmatik ekranlarla birlikte geliyor.

Ben Windows 11'in yeni özelliklerini keşfetme fırsatı bulamadım, çünkü mevcut yazılımı çalıştıran cihazlar ya da kilitli olanlar mevcuttu. Bununla birlikte, bunların Microsoft'un bugün duyurduğu diğer Copilot+ PC özelliklerine sahip olacağını varsayıyorum.

Söyleyebileceğim bir şey de, HP'nin eski Spectre modellerinin estetiğini daha çok beğenmem. Şirketin makineleri, parlak kenarları ve benzersiz kesilmiş köşeleri sayesinde gözleri ve dikkatleri üzerine çekiyordu. Ben, keskin kenarları ve altın veya gümüş kaplamaları olan cihazlara karşı bir hayranım, bu yüzden bu dizi dizüstü bilgisayarlar gerçekten beni cezbetmişti.

Buna karşılık, HP Omnibook X sade görünüyor. Beyaz veya gümüş renkte (Elitebook mavi olarak mevcut), kenarları boyunca uniform kalınlığa sahip. Hala ince ve hafif, 14mm (veya yaklaşık 0.55 inç) ve 1.33 kilogram (veya 2.93 livre). Ancak, kesinlikle biraz heyecan kaybetmiş durumda ve bir cihazda biraz baharat istiyorum.

Bu, Omnibook'un çirkin olduğu anlamına gelmiyor. Tamam, aslında klavye üstü versiyonlarındaki renk vurgularını beğendim. Güç düğmesi, aldığınız versiyona göre farklı bir mavi tonunda, fonksiyon tuşları sırası ise açık gri veya mavi bir ton. Demo ünitelerinde yazı yazmak rahattı, ancak daha fazla geri bildirim almak ve klavyede biraz daha fazla hareket istiyorum.Ayrıca, bir kart okuyucu veya birçok aksesuara sahipseniz, bir dongle'a yatırım yapmanız gerekebilir, ancak iki adet USB C girişi ve bir adet USB A girişi zor durumlarda yeterli olabilir. Neyse ki, kulaklık jakı da mevcut. Bugün duyurulan diğer Copilot+ PC'ler gibi, Omnibook ve Elitebook, her ikisi de Qualcomm'un Snapdragon X Elite işlemcisi tarafından güçlendiriliyor ve yerel video oynatırken 26 saatlik batarya ömrü vaat ediyor. HP, "sıradaki nesil AI PC'leri'nin" "saniyede 45 trilyon işlem (TOPS)" gerçekleştirebilen ayrılmış NPUs'e sahip olduğunu söylüyor, ki bu Microsoft'un Copilot+ PC'leri için iddia ettiği 40 TOPS'tan biraz daha fazla.

Şirket ayrıca kendi AI PC'lerini, klavye üstü ve cihazın omurgasına bir DNA sarmalı şeklinde bükülmüş "A" ve "I" harflerinden oluşan bir logo ile ayırt ediyor. Bundan canınızı sıkacak kadar büyük değil, ancak elbette göreceksiniz.

Eğer HP Omnibook X veya Elitebook Ultra'ya zaten bir hayran iseniz, bunları bugün ön sipariş verebilirsiniz. Omnibook X'in fiyatı 1 TB depolama alanıyla 1200 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulacakken, Elitebook Ultra'nın başlangıç fiyatı 1700 dolar olacak. Her iki sistem de 18 Haziran'da sevkiyata başlayacak.

Microsoft'un Copilot AI ve Surface etkinliğinden tüm haberleri yakından takip etmek için sitemizden haberi okuyabilirsiniz!