Peter Higgs'in Ardında Bıraktığı Büyük Miras | Nobel Ödülü

Higgs Bozonu ve Fizik Dünyasının Kaybı | Peter Higgs Anısı
F iziğin Dehası Peter Higgs'i Kaybettik

Dünya çapında tanınmış fizikçi Peter Higgs, 94 yaşında kan hastalığına yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Higgs'in atomlara kütle kazandıran Higgs bozonu parçacığını öngörmesi, 2013 yılında Nobel Ödülü'ne layık görülmesine sebep oldu.

Hayatını kaybetmeden önceki en büyük başarısı olarak bilinen Higgs bozonu, Nobel laureate Leon Lederman'ın bir kitabına atfen gayri resmi olarak "Tanrı Parçacığı" olarak anılıyor. Higgs, atomların aslında neden kütleye sahip olduğunu açıklamak amacıyla 1960'ların başlarında bu fikri ortaya attı. Ancak, konsepti anlayanların az olması nedeniyle çalışması bilimsel dergilerde pek ilgi görmedi 1964 yılında konu sonunda yayınlanabildi.

O zamanlar sadece bir kuram olan bu fikir, Higgs bozonu parçacığının gerçekten var olduğunu kanıtlamak için 50 yıllık bir yarışa yol açtı. 2012 yılında CERN'de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda çalışan fizikçiler sayesinde bilim insanları bu zamana kadar varlığı kanıtlanamamış olan Higgs bozonu parçacığını keşfettiler.

Gerçekte, modern teorik fizikçiler, şu anda Higgs alanı olarak adlandırılan beş Higgs bozonu parçacığının varlığını öne sürdüler. Bilim insanları bir gün bu Higgs bozonunu kullanarak, asla yakalanamayan karanlık madde için kanıt bulmayı umuyorlar.

Higgs'in keşfinin önemine dair, Nobel ödülünü veren Royal Swedish Academy of Sciences, 2013 töreni öncesi şöyle bir açıklama yaptı "Evren boş gibi göründüğünde bile, bu alan oradadır. Onsuz var olmazdık, çünkü parçacıklar kütleyi kazanmak için bu alanla etkileşime girer." Nobel, 1964 yılında keşfe katkıda bulunan Belçikalı teorik fizikçi François Englert ile paylaşıldı.

“Başlangıçta keşfin hayatım boyunca yapılabileceğine dair hiçbir fikrim yoktu,” diyen Higgs, iki oğlu Chris ve Jonny, gelini Suzanne ve iki torunuyla birlikte geride kaldı. Eski eşi ve dil bilimleri profesörü Jody ise 2008 yılında vefat etmişti.

Peter Higgs'in bilim dünyasına bıraktığı bu büyük miras, sonsuza kadar hatırlanacak ve onun adı, fizik tarihine altın harflerle geçecektir.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT