OpenAI ve Google'u Geride Bırakacak Potansiyele Sahip Grok 1.5V

Grok 1.5V xAI Görsel ve Metin İşleme Devrimi | Yapay Zeka
E lon Musk tarafından kurulan OpenAI'nin rakibi xAI, görsel bilgi işleme yeteneğine sahip Grok 1.5V modelini duyurdu. xAI'nin çoklu modal yapay zeka modeli olan Grok 1.5V, metinleri işlemenin ötesinde "belgeler, diyagramlar, tablolar, ekran görüntüleri ve fotoğrafları" da işleyebiliyor. Şirketin duyurusunda, bu yeteneklerin gerçek dünyada nasıl kullanılabileceğine dair birkaç örnek verildi. Örneğin, Grok'a bir akış şeması fotoğrafı gösterebilir ve ondan bunu Python koduna çevirmesini isteyebilir, çizimlere dayalı bir hikaye yazmasını sağlayabilir veya anlamadığınız bir mizahı açıklamasını isteyebilirsiniz. İnternetin ürettiği her şeyi takip etmek herkesin harcı olmayabilir.

Şirketin yaptığı duyuru, birkaç hafta önce tanıtılan Grok 1.5 modelinin ardından geldi. Bu model, önceki versiyonundan daha iyi bir şekilde kod yazma ve matematik işlemleri yapma kabiliyetine sahip olmakla birlikte, daha uzun bağlamları işleyebilme yeteneğine sahip olarak, belirli soruları daha iyi anlayabilmek için daha fazla kaynaktan veri kontrol edebiliyor. xAI, erken test yapan kullanıcıların yakında Grok 1.5V'nin yeteneklerinden faydalanabileceklerini belirtti, ancak tam olarak ne zaman yayınlanacağı konusunda kesin bir tarih vermedi.

Grok 1.5V'yi tanıtmanın yanı sıra şirket, RealWorldQA adını verdiği bir benchmark veri setini de yayınladı. Bu veri seti, AI modellerini değerlendirmek için 700 adet görsel içeriyor. Her bir öğe, kolayca doğrulayabileceğiniz sorular ve cevaplar içeriyor, ancak Grok gibi çoklu modal modelleri zorlayabilecek nitelikte. xAI, RealWorldQA ile test ettiğinde şirketinin teknolojisinin, OpenAI'nin GPT 4V ve Google Gemini Pro 1.5 gibi rakiplere karşı en yüksek puanı aldığını iddia etti.

Grok 1.5V'un duyurulmasıyla birlikte xAI'nin AI teknolojilerindeki güncel gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz, detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ