ChatGPT Skandalı Yapay Zeka Asistanları ve Ünlü Ses İzinleri Çatışması

GPT-4o ve Skandal Yapay Zeka ve Sanat Kavşağında Çekişme
H ollywood oyuncusu Scarlett Johansson, yapay zeka asistanı ChatGPT'nin sesli asistanı için kendi sesini kopyaladığı iddiasıyla OpenAI şirketini suçladı. Johansson'ın açıklaması, OpenAI'nin ChatGPT'deki sesi artık kullanmayacağını duyurmasından kısa bir süre sonra geldi, ancak şirket bunun nedenini açıklamadı.

Johansson'ın açıklamasında, "Geçen Eylül, Sam Altman tarafından beni mevcut ChatGPT 4.0 sistemine ses vermek için işe almak istediğini söyledi," dedi. Johansson, teklifi kişisel nedenlerle reddettiğini belirtti, ancak OpenAI'nin en son büyük dil modeli GPT 4o demo yaptığında, "Sky" adlı yeni sistemde kendi sesine çok benzerlik taşıyan bir sesin olduğunu fark ettiğini söyledi.
Johansson, Altman'ın şirketin GPT 4o'yu duyurmadan sadece 2 gün önce temsilcisine başvurduğunu ve yanıt vermesine fırsat tanımadan sistemini yayınladığını da açıklamasında belirtti.

OpenAI sözcüsü, "Sky" sesinin Scarlett Johansson'a benzemediğini ve asla bu amaçla tasarlanmadığını belirtti. Şirket, Johansson'a karşı saygılarını dile getirerek "Sky" sesini ürünlerinde kullanmayı durdurduklarını ve Johansson'a daha iyi iletişim kurmadıkları için özür dilediklerini ifade etti.

Tüm bu gelişmeler, yapay zeka asistanı ChatGPT'nin bir süredir sesli asistanı "Sky"i kullanmasına rağmen, geçen hafta duyurulan GPT 4o ile şirketin daha ileri bir adım attığını gösteriyor. OpenAI, yeni modelin insan bilgisayar etkileşimini "çok daha doğal" hale getirdiğini ve şirket yöneticilerinin ChatGPT'deki sesli asistanla neredeyse insan gibi konuşmaları demo ettiğini belirtti. Bu durum, Johansson'ın 2013 yapımı Her filminde canlandırdığı Sanal asistan Samantha'ya benzetme yapılmasına neden oldu.OpenAI, "Sky" sesini ChatGPT'de kullanmayı durdurduğunu ve şirketin kendi sanal asistanlarını oluşturmak için profesyonel ses aktörlerini kiraladığını, Johansson'ın sesiyle hiçbir benzerliğinin olmadığını açıklayan uzun bir yazı yayınladı. Şirket, her bir performans sanatçısının, gizlilik sebepleriyle isimlerini açıklamadıklarını, "pazarın üstünde ücret aldığını ve onların seslerinin ürünlerinde kullanıldığı sürece bu uygulamanın devam edeceğini" belirtti.

Johansson ise açıklamasında, OpenAI ve Altman'a bir açıklama isteyen iki mektup gönderdikten sonra bu hareketin sadece avukatını tuttuktan sonra geldiğini belirtti. Johansson, "Kişisel haklarımızın, kendi benzerliğimizin, kendi çalışmalarımızın, kendi kimliklerimizin korunmasıyla uğraştığımız bir dönemde, bu soruların mutlak açıklığı hak ettiğine inanıyorum," dedi. "Bireysel hakların korunmasına yardımcı olacak uygun yasaların kabul edilmesiyle çözüm için şeffaflık ve geçişi bekliyorum."

OpenAI'nin yaptığı bu hamle, teknoloji ve sanat dünyasının kesişiminde ortaya çıkan önemli bir tartışmayı gündeme getiriyor. Yapay zeka ve ses teknolojilerinin gelişimiyle birlikte, ünlü kişiliklerin sesleri üzerindeki koruma ve izin konuları daha fazla önem kazanmaya başlıyor.