Uyarı! FDA, Göz Damları ve Homeopati Konusunda Alarm Veriyor

Göz Sağlığı İhmal Edilmemeli Tedbiri Elden Bırakmayın
2 023 yılı birçok korkutucu olayla damga vurdu, ancak belki de en şaşırtıcı olanı göz damlalarıydı. Güneş etrafında döndüğümüz bu dönemde, görünüşte masum küçük sıkma şişesi birçok kez ürkütücü başlıklara konu oldu. Uzun listelerde geri çağırma, fabrika denetimleri ve insanların tedavi edilmesi zor bakteriyel enfeksiyonlar geliştirdiğine dair dehşet verici raporlar, gözlerini ve görme yeteneklerini kaybettikleri ve hatta öldükleri haberleri medyada yer aldı.

Bu beklenmeyen sağlık tehdidinin özetini yapmak amacıyla, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Salı günü "Göz Damları Hakkında Bilmeniz Gerekenler" başlıklı bir tavsiye yayınladı ve bu yılın tehlikelerinin gelecek yıla sızmaması umuduyla bu konuda uyardı. Düzenleyiciden dikkat çeken noktalardan biri şu açık beyandı Hiç kimse herhangi bir homeopatik oftalmik ürünü kullanmamalı ve her bir böyle ürün piyasadan çekilmelidir.

Bu nokta beklenmedik, çünkü bu yılın yüksek profilli enfeksiyonları ve geri çağırmalarının hiçbiri homeopatik ürünleri içermiyordu. Ancak, bilime dayalı tıp savunucuları tarafından memnuniyetle karşılanmalıdır.

Homeopati, 18. yüzyıl sahteciliği olan, plasebo kadar işe yaramayan ve yanlış hazırlanmışsa toksik hatta ölümcül olabilen sahte ilaçlar üreten bir safsatadır. Bu uygulama, "benzer benzeri iyileştirir" olarak da bilinen iki yanlış ilkeye dayanır sağlıklı bir insanda belirli bir semptoma sebep olan bir madde, aynı semptomla ilgili durumları ve hastalıkları tedavi edebilir, ve "sonsuzlukların ilkesi," maddenin seyreltilmesinin onu daha etkili hale getirdiğini belirtir. Bu nedenle, homeopatik ürünler, genellikle hiçbir şeye dönüşmeyecek kadar yoğun bir şekilde seyreltilen toksik maddelerle başlar. Bazı homeopatlar, su moleküllerinin "hafıza"ya sahip olabileceğine inanırlar.
 

Açık risklerABD'de bu ürünler, meşru tedaviler olarak pazarlanmakta ve kanıta dayalı tedavilerle birlikte satılmaktadır (ancak tüketici savunucuları bunu değiştirmeye çalışıyor). Bunun şu an için mümkün olmasının nedeni, bir düzenleme tuhaflığıdır 1938 Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası'na dayanarak, homeopatik ürünler genellikle, üründeki aktif bileşenin Homeopatik Farmakopesi'nde onaylanmış olan maddeler listesinde bulunması koşuluyla, ön piyasa FDA güvenlik ve etkinlik incelemelerinden muaf tutulmaktadır.

Ancak son yıllarda FDA ve Federal Ticaret Komisyonu homeopatik ürünlere sıkı bir denetim uygulamıştır. Görünüşe göre bugünkü uyarıdan da anlaşıldığı üzere FDA, homeopatik göz ürünlerinden geri durmuyor. Düzenleyici, göz için kullanılan herhangi bir ürünün "zarar riskini arttırdığını" belirtiyor, çünkü gözler, vücudun bağışıklık açısından ayrıcalıklı bölgeleridir. Yani, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri, gözde hasarlı iltihabı önlemek ve görme yeteneğini tehdit edebilecek iltihabı engellemek için kısıtlanmıştır. "Gözlerde kullanılan herhangi bir ilaç enfeksiyon riskini azaltmak için steril olmalıdır," diyor FDA.

Ancak homeopatik göz damlalarının steril olarak etiketlenmesi ya da fark etmemesi önemli değil gibi görünmektedir. Düzenleyici, "Homeopatik olarak etiketlenmiş oftalmik ürünlerin pazarlanmaması gerektiğini" ikaz etmektedir. Ön piyasa güvenlik ve etkililik incelemelerinin yapılmaması, kaçınılması gereken bir durum olarak yeterli görünmektedir.

FDA ayrıca tüketicileri, miyopi, katarakt, retinopati veya makula dejenerasyonunu tedavi ettiğini iddia eden herhangi bir reçetesiz göz damlası ürünü kullanmamaları konusunda uyarıyor, çünkü bu durumlar için gerçekten etkili reçetesiz tedaviler bulunmamaktadır. Eğer bir reçetesiz ürün bunu iddia ediyorsa, sahte olduğunu varsayabilirsiniz. Tüketiciler, ABD'de yasadışı bir şekilde satılan metilsülfonilmetan (MSM) içeren herhangi bir ürünü ve gözlerinizin beyaz rengini kalıcı olarak değiştirebilen gümüş sülfat veya argentum içeren herhangi bir ürün de kesinlikle kullanmamalıdır.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ